Yunan medyası ‘TB2 korkusunu’ yazdı! Türkiye’ye karşı bir araya geldiler!

Dünyanın birçok kriz bölgesinde Bayraktar TB2’nin başarısı öne çıktı. Türk İHA ve SİHA’larının bu başarısı sonrası pek çok ülke bu silahları satın almak için adeta sıraya girerken Yunan basınından dikkat çeken bir haber geldi.

ÜÇ ÜLKE TÜRKİYE’YE KARŞI BİRLEŞTİ

Kathimerini’de yer alan habere göre, TB2’nin satışını engellemek için Fransa, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi harekete geçti.

Söz konusu habere göre, bu ülkelerden Avrupa Birliği’nin fonlarıyla Türkiye’den satın alınıp Ukrayna’ya verilecek olan Bayraktar insansız hava araçları ve top mermilerinin alımına veto geldi.

‘Ukrayna’nın acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik AB fonları tarafından finanse edilmesi amaçlanan Türkiye’den büyük bir siparişin hazırlanmakta olduğuna dair uzun süredir işaretler vardı’ diyen Yunan gazete, Fransa ve GKRY’nin buna ilk fırsatta karşı çıktığını, Atina’nın da bu iki ülkeyi desteklediğini yazdı.

Adının gizli kalması koşulu ile gazeteye koşuşan bir kaynak Atina’nın tutumu için şu değerlendirmede bulundu; ‘Yunanistan özerk bir Avrupa savunmasından ve Avrupa savunma sanayisinin gelişimini vurgulayacak bir politikadan yanadır.’Aynı kaynak Fransa’nın ana motivasyonunu ‘kendilerininkiyle rekabet eden silah sistemlerine pencere açmak istemiyorlar’ şeklinde özetledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx