Türkiye harekete geçti: 200 bin dolar değerinde, yalnızca 70 gram!

ABD’li Teledyne FLIR şirketi, dünyaca ünlü Black Hornet Nano İnsansız Hava Aracı (İHA)’nun yeni bir versiyonunu geliştiriyor. Black Hornet 4 olarak adlandırılan yeni insansız sistem, 30 santimetreden daha kısa ve sadece 70 gram ağırlığında. İHA o kadar küçük ki bir askerin eline sığabiliyor.

Üreticiye göre yeni varyant, askeri birimlere gelişmiş durumsal farkındalık sağlamak için selefini temel alıyor. Sistem 20 saniyeden daha kısa bir sürede kalkış yapabiliyor ve GPS’in olmadığı ortamlarda dahi görev gerçekleştirebiliyor.

 

Ayrıca, sistem görsel görüş hattının ötesindeki hedefleri belirleyebilecek ve silah sistemlerinin etkilerini gerçek zamanlı olarak değerlendirmeyi mümkün kılacak. Black Hornet 4, düşük ışık şartlarında yüksek görüntü elde edilmesini sağlayan yeni bir gündüz kamerasıyla teçhiz edilecek.

Teledyne FLIR’in Black Hornet 4’ü, ABD Savunma Bakanlığı ve Norveç Ordusu’na sunması bekleniyor. Öte yandan Türkiye’de de güvenlik birimleri, Black Hornet’i aktif olarak kullanılıyor. Ancak İHA, 200 bin dolarlık birim maliyetiyle dikkat çekiyor.

BLACK HORNET 4’ÜN FARKLARI

Önceki Black Hornet’lerle karşılaştırıldığında en son versiyon Black Hornet, gelişmiş uçuş performansı ve engellerden kaçınma yeteneklerine sahiptir. Ayrıca 30 dakikadan fazla süreyle saatte maksimum 10 mil (16 kilometre) hızla uçmasını sağlayan gelişmiş bir bataryaya sahiptir.

Drone, iki kilometrelik (1,2 mil) bir operasyonel menzile sahiptir ve 25 knot rüzgara dayanıklı yapıdadır.

Black Hornet 4’ün en dikkat çekici özelliklerinden biri, düşman radarları tarafından tespit edilmeden tehditleri tanımlamasını sağlayan son derece düşük görsel ve akustik izidir.

Yeni 12 megapiksel kamerası ve yüksek çözünürlüklü termal görüntüleyicisi sayesinde sistem, muharebe sahasının  daha iyi görüntülenmesini sağlayabiliyor.

ASELSAN’IN ÇALIŞMALARI

Öte yandan Türkiye’de de ASELSAN, Mikro ve Nano İHA’lar için çalışmalarını sürdürüyor. ASELSAN tarafından geliştirilecek sistemler ile Türkiye’nin bu alandaki yurt dışı bağımlılığının sonlandırılması hedefleniyor.

KAYNAK: SAVUNMASANAYİST.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx