Satışlar Tetiklenebilir: Altın Fiyatı İçin Kritik Seviyeler Belirlendi!

Altın fiyatı, şu anda son üç haftanın en düşük seviyelerinde seyrediyor. Parlak metal, dikkat çeken zorlu bir ortamda işlem görmeye devam ediyor. Bu zorlu ortamda, dirençli bir ABD doları ve traderların Federal Reserve’in faiz oranlarına ilişkin bir sonraki hamlesini ölçmek için yakından izledikleri önemli ABD enflasyon (TÜFE) verileri başat rol oynuyor.

ANZ: Altın fiyatı 1.900 dolara geri çekilebilir!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, jeopolitik gerilimin etkisiyle 2.000 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte, bu seviyenin üzerinde kalmayı başaramadı. Geçen hafta altın son bir ayın en sert düşüşüyle %2,8’lik kayda değer gerilemeye tanık oldu. Bunda Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi umutlarını azaltan şahin açıklamaları etkili oldu. ANZ Bank analistlerine göre, altının teknik grafiği 1.930 dolar seviyesinin altına inilmesinin satışları tetikleyebileceğini gösteriyor. Bu bağlamda analistler, altın fiyatı için şu seviyelere dikkat çekiyor:

Fiyat, 1.934 dolarlık 200-DMA yakınında destek bulabilir. Altın 1.930-2.000 dolar aralığında işlem görürse yükseliş trendi bozulmadan kalacaktır. Ancak, 1.930 doların altına inilmesi satış baskısı yaratabilir ve fiyat yakın vadede 1.900 dolara kadar gerileyebilir. Yukarı yönde, herhangi bir fiyat toparlanması 2.000 dolarlık dirençle karşılaşabilir. Bu seviyenin kırılması şu anda olası değil. Bununla birlikte, fiyatı Mayıs 2023’te kaydedilen en yüksek seviye olan 2.062 dolarlık bir sonraki dirence doğru yükseltebilecek short pozisyonları kapamayı tetikleyebilir. Dengeli olarak, altının 1.930 dolar – 2.000 dolar aralığında işlem görmesini bekliyoruz.

Ekonomik göstergeler ve altının tepkisi

Enflasyonist baskıların devam ettiğini göstermesi beklenen yaklaşan ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri bu anlatıda kritik bir rol oynuyor. Dolar, kalıcı enflasyon beklentileriyle daha da güçlendi. Böylece, diğer para birimlerini elinde tutan yatırımcılar için altının cazibesini azalttı.

Yatırımcılar TÜFE’nin açıklanmasını beklerken, dikkatler aynı zamanda yüksek borçlanma maliyetlerinin ortasında tüketici talebi hakkında bilgi verecek olan ABD perakende satış verilerine çevriliyor. Bu ekonomik göstergeler, Fed’in enflasyonla devam eden mücadelesine ilişkin piyasa beklentilerini ve bunun altın fiyatı üzerindeki etkisini şekillendirmede büyük önem taşıyor. Kısa vadede altının yönü, enflasyon verileri, ABD dolarının gücü ve ekonomik büyüme göstergelerinin etkileşiminden etkilenerek dengede duruyor. Jeopolitik riskler ve merkez bankası alımları bir miktar destek sağlıyor. Ancak, Fed’in para politikasını sıkılaştırma döngüsü ve doların yönü baskı unsuru olarak kalıyor.

Altının teknik resmi

Bu arada, piyasa analisti Lallalit Srijandorn, altının teknik resminde gördüklerini şu şekilde aktarıyor. Altın fiyatı dört saatlik grafikte 50 ve 100 saatlik Üstel Hareketli Ortalamaların (EMA’lar) altında seyrediyor. Böylece, şimdilik satıcıları destekliyor. Altın fiyatının 50’nin altındaki düşüş bölgesinde yer alması, en az direnç yolunun yakın vadede aşağı yönlü olduğunu gösteriyor. Altın fiyatı ilk direnç seviyesini 100 saatlik EMA’nın yakınında 1.960 dolardan karşılayacak. Ek yukarı yönlü filtre, Bollinger Bandının üst sınırı yakınında 1.969 dolar olarak görülüyor. Daha kuzeyde, bir sonraki bariyer 2.000 dolar psikolojik yuvarlak işaretinde yer alıyor.

Diğer taraftan, 1.930 dolar altın fiyatı için ilk destek seviyesi olarak işlev görüyor. Bir sonraki çekişme 16 Ekim’in en düşük seviyesi olan 1.908 doların yakınında ortaya çıkacak. Ayrıca, bunu 1.900 dolar (yuvarlak bir rakam) takip edecek.

Değişen makro ortamda altın fiyatı teknik görünümü

Piyasa analisti James Hyerczyk ise altının teknik görünümünü şu şekilde analiz ediyor. Şu anda 1.939,91 dolar seviyesinde bulunan altın, 200 günlük önemli hareketli ortalaması olan 1.935,07 doların hemen üzerinde seyrediyor. Bu da kısa ve uzun vadeli piyasa yönünü belirleyecek kritik bir noktaya işaret ediyor. 200-günlük ortalamaya olan bu yakınlık potansiyel bir dönüm noktasını vurguluyor. Bu seviyenin üzerinde kalıcı bir pozisyon uzun vadeli bir yükseliş eğilimini teyit eder.

Günlük altın fiyatı grafiği

Ayrıca, 50 günlük hareketli ortalama olan 1.923,28 doların üzerindeki konumu da kısa vadede bu yükseliş eğilimini güçlendiriyor. Altının yukarı yönlü ivmesi için bir sonraki test 1.952,21 dolardaki küçük direnç seviyesi. Aşması halinde bu seviyenin, 1.987,00 dolar seviyesindeki ana dirence meydan okumanın yolunu açması mümkün. Tersine, altın fiyatındaki bir geri çekilme, mevcut yükseliş görünümünü sürdürmek için kilit seviyeler olarak hareket edebilecek 1.904.01 dolarda daha önemli bir destek seviyesi ile 1.930.64 dolarda ilk desteği bulacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx