Pamuklu ve sentetik kumaşlar: Kıyafetlerdeki kahve lekeleri nasıl çıkar?

Kahve, gün içerisinde en sık tüketilen içeceklerden biridir. Bir şeyler içerken ne kadar dikkatli olsak da bazen ufak aksilikler sonra kıyafetlerimiz lekelenebiliyor. Ne yazık ki kahve lekesi özellikle açık renk kıyafetlerde koyu ve çirkin lekeler bırakabilir.

Kahve lekesini kıyafetlerden çıkarmak için birden fazla deneme yanılma yolu bulunur. Kahve içerken kıyafetinize bir anda kahve döküldüğünü fark ettiyseniz ilk yapacağınız şey onu soğuk su ile yıkamaktır. Eğer bu işlem işe yaramazsa leke çıkarıcı temizlik ürünlerine geçebilirsiniz. Ama her ne olursa olsun hızlı hareket etmeniz kıyafetten kahve lekesinin çıkmasında büyük etki gösterecektir.

Kahve taneleri kıyafetin kumaş liflerine sıkı şekilde bağlanmadığı için leke eski dahi olsa temizlemek zor bir iş değildir. Eski ve kurumuş kahve lekesini kıyafetten çıkarmak için bulaşık deterjanı ya da sirke gibi hafif bir solventi leke tanelerini harekete geçirerek yıkanılabilir hale gelmesini sağlar.Kıyafetteki kahve lekesi eğer yeni oluşmuş ise basit bir durulama işlemi yeterli olacaktır. Kıyafetinizi makineden çıkardıktan sonra kurutma makinesine atmadan önce kıyafetteki kahve lekesinin çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer hala hele duruyor ise kurutma işlemini yapmayın. Yüksek ısıda kurutmak kahve lekesinin çıkarılmasını daha da zorlaştırabilir.

Hem yeni hem de eski kahve lekelerini kıyafetten çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

PAMUKLU, PAMUK KARIŞIMLI VE KETEN KUMAŞLARDAN KAHVE LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?

Kıyafetteki kahve lekesini çıkarmaya başlamadan önce kıyafetin bakım etiketini mutlaka okumalısınız. Kullanacağınız temizleme solüsyonlarının kumaşın rengini ve dokusunu bozmayacağına emin olmak için kıyafetin göze çarpmayan bir alanında test edin.

Kıyafetten kahve lekesini çıkarma işlemi çeşitli kumaşlarda sorunsuz çalışsa da bir kumaşın özel bakım şartlarını bilmek o kıyafetteki lekeyi en iyi şekilde çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bu detaylara dikkat ettikten sonra kıyafetten kahve lekesi çıkarma işlemi için şu adımları izleyin:

Soğuk Su ile Durulayın

Kıyafetten kahve lekesi çıkarmanın ilk aşaması eğer leke yeni ise kumaşa nüfuz etmesini durdurmak için kıyafetin tersinden soğuk su tutun. 10 ila 15 dakika kadar soğuk su altında bu şekilde durulayın. Eğer leke hala görünür ise ikinci adıma geçin.

Sıvı Çamaşır ya da Bulaşık Deterjanı Uygulayın

Kıyafetteki kahve lekesini çıkarmak için bir sonraki adım lekenin üzerine sıvı çamaşır ya da bulaşık deterjanı sürüp soğuk su ile üzerini ıslatın. Bu şekilde kıyafetinizi beş dakika kadar bekletin. Eğer kıyafetteki kahve lekesi eski ise sıvı deterjanı sürdükten sonra lekeli alanı soğuk suya batırın.

Kurumuş lekeyi gevşetmek için her beş dakikada bir başparmağınızla lekeli alanı ovalayın. Bu şekilde soğuk suda en az 30 dakika bekletin. Süre sonunda kıyafetteki kahve lekesi hala geçmemişse durulama işlemine geçmeden önce 15 dakika ılık suda bekletin.

Toz Deterjanla Lekeyi Çıkarmayı Deneyin

Kıyafetteki kahve lekesi hala çıkmadıysa bir miktar toz çamaşır deterjanını beyaz sirke ve suyla seyreltip macun kıvamına getirin. Bu karışımın kumaşa zarar verip vermeyeceğini görmek için kıyafetin görünmeyen bir köşesinde test edin. Eğer temizleme solüsyonu kumaşa bir zarar vermediyse lekenin üzerine sürün ve yumuşak kıllı bir diş fırçası ile hafifçe ovalayın. Ardından kıyafeti iyice durulayın.

Çamaşır Makinesinde YıkayınKıyafetteki kahve lekesini çıkarmak için bir diğer aşamada lekenin olduğu yere leke çıkarıcı sıkın ve beş altı dakika bekletin. Ardından normalde hangi programda ve ayarda nasıl yıkıyorsanız kıyafetinizi o şekilde yıkayın.

İnceleyin ve Kurumaya Bırakın

Çamaşır makinesinden çıkan kıyafetteki kahve lekesinin geçip geçmediğine bakın. Eğer hala leke duruyor ise kurutma işlemine geçmeden tüm temizlik adımlarını tekrarlayın. Kıyafetteki kahve lekesi çıkmış ise kıyafetinizi açık havada kurumaya bırakın.

SENTETİK KUMAŞLARDAN KAHVE LEKELERİ NASIL ÇIKARILIR?Naylon, polyester gibi sentetik kumaşlar genellikle leke tutmaması ile bilinir. Dolayısıyla pamuk ve keten kumaşlar gibi zorlu işlemler istemez. Temizlemesi daha kolaydır. Ancak burada da kıyafetteki kahve lekesine hızlıca müdahale etmek önemlidir. Unutmayın taze lekeyi çıkarmak kurumuş lekeyi çıkarmaktan her zaman daha kolaydır.

Sentetik kumaştan kahve lekesi çıkarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Fazla Kahve Lekesini Temizleyin

Kıyafetteki kahve lekesini temizlemek için temiz ve kuru bir bez kullanın. Lekenin üzerinden silme işlemi yapın. Gerektiğinde bezi değiştirin ve lekenin ıslaklığı geçene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Temizleme Solüsyonunda Bekletin

1 litre ılık suya yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı ve bir yemek kaşığı beyaz sirke karıştırın. Bu temizleme solüsyonu içerisinde kıyafetinizi 15 dakika bekletin.

İyice Durulayın

Temizleme solüsyonundan çıkardığınız kıyafetinizi ılık su altında güzelce durulayın. Kumaşın üzerinde leke kalmış mı iyice kontrol edin.

Lekeleri Tedavi Edin

Bir süngerin üzerine bir miktar izopropil alkol dökün ve narin hareketler ile kıyafetteki kahve lekelerini silin. Narin kumaşlarda daha hassas davranmanız gerektiğini unutmayın.

Çamaşır Makinesinde Yıkayın

Kıyafetteki kahve lekelerini tedavi ettikten sonra kıyafeti her zaman yıkadığınız programda çamaşır makinesinde tekrar yıkayın.

İnceleyin ve Kurumaya Bırakın

Çamaşır makinesinden kıyafetinizi çıkardıktan sonra kıyafetinizi inceleyin. Kıyafette herhangi bir kahve lekesi emaresi varsa yukarıdaki işlemleri tekrarlayın, eğer yoksa kıyafetinizi açık havada kurumaya bırakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx