Guardian Gazetesi, Sellafield nükleer tesisinin Rusya ve Çin ile bağlantılı gruplar tarafından siber saldırıya uğradığını iddia etti

Guardian gazetesi, İngiltere’nin önemli nükleer tesislerinden birisi olan Sellafield nükleer tesisinin Rusya ve Çin ile bağlantılı gruplar tarafından siber saldırıya uğradığını iddia etti. İngiliz hükümeti iddiayı yalanladı. 

Guardian’ın özel haberinde

Türk İnternet’in haberine göre; İngiliz Nükleer Hizmetten Çıkarma Otoritesi tarafından kontrol edilen Sellafield, İngiltere’nin Cumbrian sahilinde yer alıyor, 6 km’lik bir alana yayılı durumda ve 11.000 çalışanı var. 70 yıl önce inşa edilen ve eski adıyla Windscale olarak bilinen tesis, soğuk savaş sırasında nükleer silahlar için plütonyum üretti ve İtalya ve İsveç dahil diğer ülkelerden radyoaktif atık aldı. ONR’nin Sellafield’ın siber standartlarını karşılayamadığını doğruladığı ancak devam eden bir soruşturma nedeniyle daha fazla açıklama yapamadığını söylediği noktada, Guardian soruşturmanın, nükleer atık ve hizmetten çıkarma tesisinde hala kötü amaçlı yazılımların mevcut olabileceğini ve olası etkilerinin personel tarafından gizlendiğini ortaya çıkardığını belirtti.

Güvenlik yetkililerine göre, Rusya ve Çin’in siber saldırıları ve siber casuslukları İngiltere’ye yönelik en büyük tehditler arasında yer alıyor. Birleşik Krallık’ın karşılaşabileceği temel tehlikeleri özetleyen resmi bir belge olan en yeni Ulusal Risk Kaydı, sivil nükleer altyapıya yönelik bir siber saldırıyı da içeriyor. Düşman devletlerden gelen saldırganlar son yıllarda “Beş Göz” istihbarat paylaşım topluluğundaki müttefikleri hedef aldı. ABD, bu yılın Haziran ayında, enerji departmanı da dahil olmak üzere devlet kurumlarının dosya aktarım yazılımı aracılığıyla hedef alınmasıyla saldırıya uğradı. İngiltere’nin istihbarat kuruluşu olan GCHQ’nun siber kanadı, Rusya ve Çin’den kritik ulusal altyapılara yönelik artan siber saldırı riski konusunda uyardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx