Eskişehir’de yapılması planlanan festival, valilik kararı ile yasaklandı

Eskişehir Odunpazarı ilçesinde birçok firmanın sponsorluğunda, “Oktoberfest” adı altında 14-15 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan festival, Eskişehir Valiliği tarafından alınan karar ile yasaklandı.

FESTİVALİN İPTALİNİ İSTEYİP VALİYİ GÖREVE DAVET ETTİLER

Odunpazarı ilçesi Kütahya yolu üzerindeki Botanik Park’ta 14-15 Ekim tarihleri arasında “Oktoberfest” adı altında festival düzenlenecekti. Eğitim Bir-Sen ve Yenilikçi Sendika Eskişehir şube başkanları yaptıkları açıklamalarla festivale izin verilmemesini istedi. Her iki sendika şube başkanı festivalin iptali için valiliği göreve davet etti.

“İZİN VERİLMEMELİ”

Oktoberfest etkinliğinin Eskişehir’de yapılacağı açıklanması bazı sendika temsilcilerini de harekete geçirdi. Geçtiğimiz yıl da aynı festivale valilik tarafından Eskişehir’de izin verilmediğini hatırlatan Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı İbrahim Akar İle Yenilikçi Sendika Şube Başkanı Abdülbaki Tekin, festivale izin verilmemesini istedi.

“KÜLTÜRÜMÜZE AYKIRI”

Eskişehir’in bir kültür, tarih, eğitim ve gençlik kenti olduğunu belirten Eğitim Bir-Sen Eskişehir Şube Başkanı İbrahim Akar, şunları söyledi;

*Maalesef birileri bu şehrin yapısını dokusunu bozmak için yoğun çaba ve uğraşlar içinde elinden geleni yapıyor. Burayı başıboş, herkesin gönlünce sorgusuz sualsiz her şeyi yaptığı, sabahlara kadar eğlenip, 24 saat hayat olan içki ve eğlence şehri olduğu imajını vermek istiyor.

*Buraya eğitim görmek için gelen gençleri daha okul kapısından adım atmadan kendi bataklıklarının içine çekmek istiyorlar. Üniversiteler açıldığında düzenlenen içkili tanışma partileri, her türlü ahlaksızlığın ortaya döküldüğü festival adı altındaki organizasyonlar bunlara başlıca örnekler.

*Kültümüze, ahlakımıza ve değer yargılarımıza aykırı her türlü organizasyonu nedense burda planlanıp hayata geçirilmek isteniyor. Gençliği ifsat etmek isteyen bu niyeti bozuk yapılar Eskişehir’i kendilerine bir deney laboratuvarı, bir uygulama sahası olarak mı görüyor diye düşünmeden geçemiyor insan!

*Eğer öyleyse çok işimiz var demektir. Bazen bu tarz faaliyetler bizzat şehrimizi yöneten yerel yönetimler eliyle veya doğrudan olmasa dolaylı destekleriyle yapılıyor.

“İÇKİ FESTİVALİ YAPILACAK”

Akar açıklamasının devamında şunları söyledi:

*Eskişehir kimsenin deney sahası değildir diyerek bu konunun hassasiyetle üzerine gitmeliler. Bu tarz faaliyetler karşısında bu duruma duyarlı hassasiyet taşıyan insanlar eleştiride bulunup bunlara her zaman karşı çıkıyor. Ancak nedense bu duyarlı kitleye karşı ilk ses Eskişehir’in yerel yöneticilerden geliyor.

*Böyle olunca da acaba bu şehri bu hale getirmek isteyenler bu şehrin yerel yöneticileri mi diye insan sormadan geçemiyor. İşte bunlardan birisi daha karşımızda. Octoberfest!! Almanya’nın ünlü içki festivalini Eskişehir’e getiriyorlar. 14-15 Ekim tarihinde Botanik Parkında yapılacak.

*İki gün sürecek olan içki festivali biletli olup 18 yaş altı giriş yasakmış. Ve o günlerde Botanik parka halktan normal ziyaretçi girişi de olmayacakmış. Onbinlerce öğrencinin eğitim gördüğü Osmangazi Üniversitesi yerleşkesinin yanıbaşında, ailelerin dinlenip piknik yapmak için gittiği mesire alanında, Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş hutbesinin okunduğu Karacaşehir’in hemen dibinde bir içki festivali yapılacak.

*Buna benzer bir rezalet geçtiğimiz yıllarda da Eskişehir’de yapılmak istendi ancak dönemin Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız buna izin vermeyerek yapılmasını engellemişti. Bizler bu duyarlılığı şimdiki Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’dan da bekliyoruz.

*Sayın Valimizden festival adı altında gençlerimizin içki ve benzeri ahlaksızlıklarla zehirlenmesine ifsat edilmesine müsaade etmemesini istirham ediyoruz.

“MÜSAADE EDİLMEMELİ”

Eskişehir’de yapılacağı açıklanan ve hazırlıklarına başlanılan içki festivaline bir tepki de Yenilikçi Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Şube Başkanı Abdülbaki Tekin’den geldi. Başkan Tekin “Bu tür etkinlik adı altında her türlü hayâsızlıktan her yıl Eskişehir’in bir tarafında ne yazık ki birileri tarafından organize edilen bu tür festival adı altındaki etkinliğe kesinlikle müsaade edilmemelidir” ifadelerini kullandı.

VALİLİK TARAFINDAN YASAKLANDI

Geçtiğimiz yıl da bir festivale yasaklama kararı getiren Eskişehir Valiliği, 14-15 Ekim tarihlerinde yapılması planlanan festivale de yasaklama kararı getirdi. Eskişehir Valiliği resmi internet sitesinden yapılan duyuruda şu açıklamalara yer verildi:

*Vatandaşlarımızın temel hak ve hürriyetlerine dair uluslararası sözleşmeler, T.C. Anayasası ve yasalardan kaynaklanan hak ve özgürlüklerini tam ve güvenli bir şekilde kullanabilmelerinin temini ile İlimizde huzur ortamının, kamu düzeni ve kamu güvenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması amacıyla;

*5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkraları, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 17. ve 19. maddelerindeki hükümler gereğince, İlimiz Odunpazarı ilçesi Orhangazi Mahallesi sınırlarında yer alan Botanik Park içerisindeki işletmede 14 -15 Ekim 2023 tarihlerinde yapılacağı öğrenilen festival (işletmenin ruhsatında kapasitesi ve çalışma saatleri belirtilmiş haklar saklı kalmak kaydıyla) Eskişehir Valiliğinin 11.10.2023 tarih ve 317 sayılı kararı ile  14.10.2023 tarihi saat: 00.01 ile 15.10.2023 tarihi saat: 24.00’a kadar (2) gün süre ile yasaklanmıştır.

GEÇEN SENE DE FESTİVAL İPTALİ OLMUŞTU

Geçtiğimiz yıl 12-15 Mayıs tarihlerinde yapılması planlanan ve şehrin en büyük festivali olan Anadolu Fest festivale de çeşitli  grupların baskısı nedeniyle dönemin Valisi Erol Ayyıldız tarafından izin verilmemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx