Can Atalay için Çağlayan Adliyesi önünde dayanışma çağrısı: Yerel mahkeme suç işlemektedir, AYM kararı derhal uygulanmalı!

Anayasa Mahkemesi’nin TİP milletvekili Can Atalay‘ın haklarının ihlal edildiği ve tahliyesinin gerektiği yönündeki 25 Ekim tarihli kararını günlerdir görüşmeyen İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı uygulamayarak topu Yargıtay’a attı. Can Atalay’ın meslektaşları ve arkadaşları, yerel mahkeme kararının protesto edilmesi için bugün (31 Ekim 2023 Salı) saat 12.00’de Çağlayan Adliyesi önünde olacaklarını duyurdu.

Atalay için yapılan çağrı şöyle:

“Anayasa Mahkemesi, milletvekili Can Atalay hakkında 25 Ekim 2023 tarihli kısa ve 27 Ekim 2023 tarihli gerekçeli kararında “hak ihlali” olduğu ve bunun “tahliyenin sağlanması” şeklinde yerine getirilmesine karar verdiği halde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Israrla AYM kararını uygulamamıştır. Altı gün bekledikten sonra kararı “Yargıtay”a havale etmiştir. AYM kararının yerine getirilmeyişi hukuk devleti ve uygulayıcılar açısından utanç vericidir.

AYM kararları KESİN olup herkes için bağlayıcıdır. İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi suç işlemekte ve adliye bürokrasisini bu suça ortak etmektedir. Anayasa Mahkemesi Kararı’nın DERHAL uygulanması gerektiğini hatırlatmak ve yurttaşlık sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla 31 Ekim 2023 Salı günü saat 12.00’de Çağlayan Adliyesi’nde olacağız.

Hukukun üstünlüğünü vurgulamak ve demokratik haklarımızı kullanmak için tüm dost ve meslektaşlarımızı dayanışmaya davet ediyoruz.

31 Ekim 2023 Salı 12:00 | Çağlayan Adliyesi”

Mahkeme, anayasaya göre uyulması zorunlu AYM kararına rağmen Atalay’ın durumunu hükme bağlamadı. Beş gündür beklettiği AYM kararını mahkeme başkanı imzalı yazıyla Yargıtay’a gönderdi. Yazıda, AYM kararının Atalay’ın tahliyesiyle ilgili olduğu, tahliye talebini reddeden Yargıtay’ın konuyu karara bağlaması gerektiği belirtildi. AYM kararının 25 Ekim tarihli olmasına rağmen yazının 13 Ekim tarihini taşıması dikkati çekti. AYM, Atalay’ın başvurusunu 12 Ekim’de görüşmeyi kararlaştırmış, daha sonra görüşmeyi 25 Ekim’e ertelemişti. Yazının tarihi bu nedenle, “Önceden mi hazırlandı?” tartışması yarattı.

TIKLAYIN – Yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin Can Atalay kararına Yargıtay’ı işaret ederek uymadı!

TIKLAYIN – AYM’nin Can Atalay hakkındaki gerekçeli kararı: “Yargı, yasama dokunulmazlığının kapsamını belirleyemez”

TIKLAYIN – AYM’nin Can Atalay’ı tahliye kararını reddeden mahkemeden tarih skandalı: 25 Ekim tarihli AYM kararı için 13 Ekim tarihli karar paylaşıldı!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx