Bankalar perşembeyi beklemedi! Merkez Bankası dedikodusu ortalığı karıştı…Parasını faize yatıranlara büyük şok

Birçok banka son iki günde mevduat faizlerini 5 puan indirerek yüzde 35-37 seviyesine çekti. Kur korumalı mevduattan dönen müşterilere de en fazla yüzde 40 faiz öneriliyor.

Piyasalar nefesini tutmuş Merkez Bankası’nın (TCMB) 26 Ekim Perşembe günkü kararını beklerken politika faizinin yüzde 30’da sabit kalacağı dedikodusu son günlerde yıllık yüzde 40’ı bile aşan mevduat faizine büyük darbe vurdu.

Dedikodunun yayılması üzerine maliyetini artırmak istemeyen birçok banka son iki günde 32 gün vadeli mevduat faizlerini yüzde 40- 42’lerden yüzde 35-37 seviyesine kadar düşürdü.

10 Haber.net’ten Nuray Tarhan’ın haberine göre, Kur korumalı mevduattan (KKM) dönen müşterilerine 32 gün vadede yıllık yüzde 43 faiz veren bankalar bile en fazla yüzde 37-40 faiz öneriyor, politika faizi kararının açıklanacağı gelecek hafta içinse herhangi bir oran veremiyor.

Uzmanlar seçimden bu yana yaklaşık 20 puan arttığı için hacmi azalan kredilerden artık para kazanamayan bankaların mevduat faizleri nedeniyle de maliyet yükseltmek istemediğine dikkat çekiyor.

“Bankalar mevduat faizlerinde indirime gitti çünkü Merkez Bankası’nın politika faizinde değişiklik yapmayacağını öngörüyorlar.

Bu da piyasalarda likidite sıkışıklığına yol açabilir” diyen ekonomist Prof. Dr. Ahmet Yılmaz, “Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele için sıkı para politikasını sürdürmesi gerektiğini” belirtti.

TCMB 21 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) politika faizini beklentiler doğrultusunda 500 baz puanlık artışla yüzde 30’a yükseltmişti.

Böylece Hafize Gaye Erkan yönetimindeki TCMB uyguladığı sıkı para politikasıyla hazirandan bu yana politika faizini toplam 21,5 puan artırarak 2003 Eylül ayından bu yana en yüksek nominal seviyesine yükseltmişti.

Geçen ayki faiz artışı sonrası PPK yaptığı açıklamada “Kurul dezenflasyonun en kısa sürede tesisi, enflasyon beklentilerinin çarpıtılması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın kontrol altına alınması için parasal sıkılaştırma sürecinin devamına karar verilmiştir” ifadelerine yer vermişti.

Banka ayrıca faiz artışlarının devam edeceği mesajını yenileyerek, “Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir” açıklaması yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx