Atatürk ve Cumhuriyet’le ilgili sözleri tepki çeken imam tutuklandı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde düzenlenen bir mevlitte Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet ve eğitim sistemi ile ilgili yaptığı konuşma tepkilere neden olan cami imamı Metin Özcan, “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” ile “Atatürk’e hakaret” suçlamalarıyla tutuklandı.

DHA’nın haberine göre, Yavuz Sultan Selim Mahallesi Hazreti Ali Camii’nde imamlık yapan Metin Özcan, yaklaşık 10 gün önce Körfez ilçesine bağlı Yeniyalı Mahallesi’nde bir mevlit töreninde konuşma yaptı.

Özcan konuşmasında, “Cumhuriyet’le birlikte İslam alimlerinin asılması kararları verildi. Halifelik kalktı, medreseler kapatıldı, tekkeler kapatıldı. Alfabeler değiştirildi. Her şeyi bilen Müslüman hiçbir şey bilmez oldu. Tarihi iyi okuyun, iyi araştırın. Sevdikleri adamlar hiç de sevilecek adamlar değil. Allah bizi muhafaza etsin. Anneler; siz eğitin çocuklarınızı. Çocuğu okula sokan baldırı çıplak, ilim irfan yuvası adı altında hutbeler okutuluyor. Böyle bir şey yok. Ne eğitim var ne ilim irfan var. Ne eğitim var ne öğretim var. Oralara çocuğunuzu bırakıp da yetişecek diye bakmayın. Belki bir makama gelir ama makamı da rüşvete ve yanlışa kullanır” dedi.

Özcan’ın yaptığı konuşmanın videosu sosyal medyada yayıldı ve tepki çekti.

Tepkilerin ardından gözaltına alınan imam Metin Özcan, emniyetteki sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Savcı ise bu karara itiraz etti.

İtiraz üzerine yeniden değerlendirme yapan mahkeme, Metin Özcan’ın tutuklanmasına karar verdi. Özcan, tutuklanarak Kandıra Cezaevi’ne gönderildi.

Ayrıca Körfez İlçe Müftülüğü de imam hakkında idari soruşturma başlattı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx