‘Asgari ücret süreci pazartesi başlıyor’

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ / Ankara – Kabine toplantısı sonrası soruları yanıtlayan Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çalışmalarına ilişkin “Temmuz ayında yaptığımız gibi hızlı bir şekilde başlayıp, taraflar ile bir araya geleceğiz. Pazartesi süreci başlatacağız, komisyonlarla bürokratlarımız çalışıyor” açıklamasında bulundu. Yeni asgari ücretin ay sonundan önce açıklanması ihtimaline ilişkin soru üzerine Işıkhan, şunları söyledi:

“Komisyonun çalışmasına bağlı, teknik çalışmalar yapılıyor. Bakanlıklardan temsilciler geliyor, erken bitirilmesi konusunda onların çalışmaları bize şekil verecek. Ocak ayından itibaren geçerli olacak asgari ücreti 31 Aralık’a kadar Resmi Gazete’de yayımlamak zorundayız. Komisyonlar ne kadar hızlı çalışırlarsa biz de sonucu o kadar hızlı açıklayacağız. Şu an tüm göstergeler olumlu gidiyor. Pazartesi TÜRK-İŞ ve TİSK başkanımızla bir açılışımız olacak. İlkemiz her zamanki gibi, çalışanlarımızı enflasyona ezdirmemek.”

Tek zam sorusu

Bu yıl asgari ücrete tek zam yapılacağı yönündeki açıklaması hatırlatılınca da Işıkhan, “Tek zam olacak çünkü yönetmeliğimizde de öyle, Asgari Ücret Yönetmeliğimizde yılda bir kere. Çok zorunlu koşullarda, deprem gibi… Geçen yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile asgari ücrete ikinci zammı yaptık” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx