Apple gözünü F1 yarışlarına dikti

Bu yılın Şubat ayında Apple, Major League Soccer maçlarını yayınlamak için MLS Sezon Aboneliği’ni duyurdu. Bu servis için Apple TV+ aboneliği gerekmiyor. MLS Sezon Aboneliği büyük bir başarıya imza attı ve Lionel Messi’nin gelmesiyle Apple TV+ en büyük izleyici kitlesine ulaştı. Şimdi, Cupertino merkezli teknoloji devi, bir sonraki büyük spor yatırımı olarak Formula 1 televizyon haklarını alma planları yapıyor.

En son Business F1 dergisinin 11. sayfasına göre, Apple Formula 1 yarışlarının özel yayın haklarını almayı planlıyor. Bu anlaşmanın Apple’a yılda yaklaşık 2 milyar dolar maliyeti olacağı belirtiliyor. Bu, Formula 1 Grubu’nun şu anki küresel TV hakları için aldığı ücretin iki katı olacak.

Formula 1’in şu anki yayın hakları 2025 yılına kadar ABD’de ESPN tarafından elde tutuluyor. Apple ile Formula 1 Grubu arasındaki bu anlaşma bu tarihte gerçekleşebilir. Ayrıca, Formula 1 Grubu’nun dünyanın dört bir yanındaki yayıncılarla 2029 yılına kadar sürecek mevcut sözleşmeleri bulunmaktadır.

Apple gözünü F1 yarışlarına dikti

Bu nedenle, Cupertino merkezli teknoloji şirketi Formula 1’in tam haklarına sahip olmayacak. Bu da şirketin hemen her yıl tam 2 milyar dolar ödemeyeceği anlamına geliyor. Dergiye göre, F1 Grubu tüm sözleşmeler sona erdikten sonra yüzde 100’e kadar artacak şekilde yüzde 25 özgünlük sunabilecek. Ayrıca, Apple’ın sabit bir fiyatla 7 yıllık bir anlaşma yapmayı planladığı belirtiliyor.

Apple’ın Formula 1’e ilgisi olduğu söyleniyor. Şu anda Brad Pitt’in başrolünde olduğu bir F1 filmi ve Lewis Hamilton hakkında bir belgesel üretiyor. Apple F1 Aboneliği muhtemelen Apple TV içindeki MLS Sezon Aboneliği ve Apple TV+ gibi ayrı bir abonelik olacak.

Dergide ayrıca Apple’ın bir sonraki müzayedede İngiliz Premier Ligi dahil olmak üzere küresel spor anlaşmalarını alma planlarından da bahsediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx