Yunanistan: ABD, Türkiye’nin muteber bir ortak olmadığını biliyor

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Washington‘da bir ortaya geldi.

Dendias ve Blinken, ikili görüşmenin akabinde ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Nikos Dendias, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile ABD Lideri Joe Biden görüşmesinin verimli ve olumlu geçtiğine işaret ederek, ikili bağların daha da güçlendirileceğini aktardı.

Dendias, Başbakan Miçotakis’in ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmanın Yunanistan için tarihi bir muvaffakiyet olduğunu söyledi.

‘YUNANİSTAN, SADIK BİR MÜTTEFİK’

Dendias, Başbakan Miçotakis’in ABD Kongresi’nde yaptığı konuşmaya işaret ederek, “Başbakan Miçotakis’in Kongre’de yaptığı konuşmada şunu netleştirdi: Genel olarak, sırf ABD hükümeti yahut ABD Lideri değil, bir bütün olarak ABD, Yunanistan’ın sadık bir müttefik olduğunu artık biliyor” dedi.

‘YUNAN ADALARI ÜZERİNDE TÜRK PROVOKASYONU YAŞANIYOR’

Nikos Dendias, Türkiye‘ye atıfta bulunarak, “ABD, Türkiye’nin tuhaf bir ortak olduğu, kuralları çiğnemekte tereddüt etmeyen ve birden fazla vakit güçlü bir revizyonizm ile hareket eden ülke olduğunu anladı” diye konuştu.

Dendias, Türkiye ile münasebetlere değinerek, “NATO’nun birleşmesi gerektiği bir anda Yunanistan, Doğu Akdeniz’de ne ile karşı karşıyadır? Yunan toprakları ve Yunan adaları üzerindeki Türk provokasyonları ne manaya geliyor?” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.