Yunan basınından Erdoğan tahlili: Seçim için lakin karşılıksız

Yunan Kathimerini gazetesi, MetroPOLL Stratejik ve Toplumsal Arastirmalar Merkezi’nin anketine de yer verdiği tahlilde, “Erdoğan’ın, Yunanistan ile ipleri germesinin sebebi yaklaşan seçimler” tabirlerine yer verdi.

Kathimerini gazetesi, “AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2023 genel seçimi için milliyetçi hisleri harekete geçirmeye çalıştığını, lakin kışkırtıcı telaffuzlarının oylarını arttırmaya yetmediğini” ileri sürdü.

Kathimerini, MetroPOLL anketine katılanların yüzde 51,5’inin  “Yunanistan ile Türkiye ortasındaki gerginliğin bir seçim gündemi yaratma teşebbüsü olduğuna inandığını ve yüzde 64’ünün de Yunanlıları düşman olarak görmediğini” tercih ettiğini belirtti. 

ÇAVUŞOĞLU ÖN PLANDA

Gazete ayrıyeten, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, “ABD’nin bölgede güçlü bir Türkiye istemediği için Yunanistan’ı desteklediğini” belirten kelamlarına yer verdi. 

Gazete, Çavuşoğlu’nun Miçotakis’in “Gün ışığında bekliyoruz” kelamlarına cevap olarak, “Bu kelamlara karşılık vermemize bile gerek yok. Ne vakit ve nereye gideceğimize biz karar veririz” biçimindeki açıklamasının hatırlattı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.