‘Yok edici’ diye tanıttılar lakin oyuncak çıktı! Rusya’nın duyurduğu silah alay konusu oldu

BARAN BEKİ | KARAR

Rusya bilhassa de ordusu kelam konusu olduğunda ABD üzere gösteri yapmayı seven bir ülke. Army 2022 isimli askeri fuarında ise Rusya, üzerinde bir roketatar taşıyan robot köpeklerini tanıttı ancak bu robot köpeğin daha sonradan Çin’den hazır alınmış olabileceği tezi ortaya atıldı.

FUARA PUTİN DE İŞTİRAK GERÇEKLEŞTİRDİ

Daha öncesinde de misal bir robotu kullanan bir YouTuber, bu robot köpeğin üzerine çeşitli silahlar monte ederek robot köpeğin atış poligonundaki performansını toplumsal medya platformlarında yayınlamıştı ve bu görüntüler epey ilgi çekmişti. Ağustosun 15’inden 22’sine kadar sürecek olan ve Lider Vladimir Putin’in de iştirak sağladığı Rusya Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen bu fuar Moskova’da Patriot Park ismi verilen bir yerde gerçekleşmekte.

DAHA ÖNCESİNDE DE BU ŞEKİL ENTERESAN ŞEYLER TANITILDI

Fuar ve Patriot Park’ın geçmişine bakıldığında Rusya’nın burada birçok yeni sistem ve ünite tanıttığına tanıklık edildi lakin beşerler bu sefer muhtemel bir fiyaskoya tanıklık etmiş oldular. Daha öncesinde de kocaman robotların ve gibisi değişik şeylerin tanıtıldığı bu fuara, M-81 ismi verilen ve üzerinde RPG-26 taşıyan robot köpek damgasını vurdu. Hayli ilgi çeken köpek güya bir Ninja’ymış üzere görünüyor.

“Daha öncesinde bir YouTuber tarafından yapılmış olan silahlı robo-köpek”

BİR YOUTUBER’IN DAHİ YAPABİLECEĞİ KADAR BASİT

Robot köpek M-81, fuarda ilgi görmesinin akabinde toplumsal medyada da ilgi görmeye başlayınca kimi kullanıcılar bu köpeğin Çinli alışveriş sitesi Aliexpress’de satışta olan “UnitreeYushuTechnologyDog” isimli robot köpek ile benzerliğini gözler önüne serdi. Argümana nazaran bir kullanıcı, Rusya’nın fuarında tanıtılan M-81 robotun aslında Çin’den alınmış, Ninja üzere giydirilmiş ve daha sonrasında üzerine bir roket bağlanmış kolay bir “oyuncak” olduğunu söyledi ve bunun çok kolay yapılabileceğini hatta bir YouTuber’ın daha çeşitli silahlar takarak tekraren defa yaptığını belirtti.BU ROBOTTAN ANCA OYUNCAK OLUR

Öte yandan son devirlerde yeterlice artan ve gelişen bu , daha öncesinde de bir YouTuber tarafından kullanılmış olması nedeniyle toplumsal medyada büyük dalga konusu oldu ve kimi kullanıcılar bu robota “Bundan yok edici değil lakin oyuncak olur.” yorumlarında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.