Yargıtay’dan eşyalı kiralık meskenden hırsızlık kararı

Teze nazaran üç bayan, üç günlüğüne eşyalı kiralık konutu kiraladı. Şimdi kullanılmamış sıfır kombiyi koli içerisinden alan üç bayan, üç gün sonra sırra kadem bastı. Meskenden kombi çalındığını gören konut sahibi, durumu polise bildirdi. Yapılan incelemede konutu kiralayan bayanlar yakalandı.

Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan bayanlar, çeşitli oranlarda mahkumiyete çarptırıldı. Karara yapılan itirazı kıymetlendiren Yargıtay 15. Ceza Dairesi ise emsal nitelikte bir karara imza attı. Kararda; eşyalı kiralık meskenden hırsızlığı ‘inancı berbata kullanma‘ olarak değerlendirildi.

Kararda şu tabirlere yer verildi: “Sanığın, kira bitiminin sonunda konuttan ayrıldığı sırada konutta bulunan şimdi takılmamış koli içerisinde bulunan 22 bin TL dengeli bir adet kombiyi ve kullanılmamış iki adet toplam kıymeti 100 TL olan nevresim kadrosunu mesken sahibinden habersiz alarak beraberinde götürdüğü ortadadır.

– Somut olayda, sanığın katılana ilişkin konutta bulunan eşyaları kullanmak maksadıyla kiralamasına karşın meskenden ayrılırken eşyaları da götürmesi halinde gerçekleşen aksiyonunda, eşyaların sanığın ifa ettiği bir hizmet yahut meslek münasebetiyle kendisine tevdi ve teslim edilmemiş olması sebebiyle, aksiyonun son yasal düzenlemelerle uzlaştırmaya tabi hale gelen kolay inancı berbata kullanma hatasını oluşturduğu gözetilmeden, kabahat vasfında yanılgıya düşülerek yazılı biçimde karar kurulması yasaya karşıttır. Sanığın temyiz itirazları bu prestijle yerinde görülmüş olduğundan kararın bu nedenle 5320 sayılı Kanun’un 8/1.maddesi mucibince uygulanması gereken 1412 sayılı CMUK’nun 321.maddesi uyarınca bozulmasına oy birliği ile karar verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.