Yalova’da çalışanlar artırımı davul zurnayla kutladı

Enflasyonun artması ve alım gücünün düşmesi ile birlikte maaşlara yapılan artırım oranlarına reaksiyon de farklılık göstermeye başladı.

Yalova Belediyesi ve Hak İş Sendikası ortasında yapılan toplu kontratla en düşük emekçi maaşı 8 bin 140 lira oldu.

“Belediye çalışanlarını enflasyondan koruduk”

Toplu kontrat merasimi sonrasında Belediye binası önünde davul zurna eşliğinde karşılanan Yalova Belediye Lider Vekili Mustafa Tutuk sloganlar eşliğinde alana geçti. Tutuk, burada yaptığı konuşmada belediye çalışanlarını enflasyondan koruduklarını lisana getirdi.

6 ayda yüzde 300 zam

İHA’nın haberine nazaran mukavelede emeği geçenlere teşekkür eden Tutuk, “Yalova’mızı güzelleştirmek ve hizmet için çıktığımız yolda sizlerin de alınlarının teriyle bu emeklerinize karşılık biz de belediye idaresi olarak elimizi taşın altına koyarak sizler için gereğini yaptık. 31 Aralık 2021 tarihinden sonra 6 ay için yaptığımız artırım oranı yüzde 300.


En düşük maaş 8 bin 140, en yüksek ise 11 bin lira

Değerli arkadaşlar çalışanımızın en düşük alacağı maaş 8 bin 140, en yüksek 11 bin lira olarak belirledik. Bir aileyiz dedik çalışma arkadaşlarımızı enflasyona karşı ezdirmedik. Bundan sonra da ezdirmeyeceğiz.” diye konuştu.

“Çalışanları enflasyona karşı ezdirmeme siyaseti bizim için değerli bir kazanım”

Hak-İş Konfederasyonu Genel Lideri Mahmut Arslan ise 800’e yakın çalışanı ilgilendiren toplu kontratla ilgili, “Yalova’da belediye şirket çalışanlarıyla hakikaten tarihi bir günü paylaşıyoruz. Ülkemizde yaşanan onca ekonomik zorluk, yüksek enflasyon hayatı çekilmez kılan hayat pahalılığı yaşadığımız zorluklara yeni zorluklar getirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti devleti başta kamu çalışanları olmak üzere, emeklilerimiz, memurlarımız, kamuda bakanlıklarda çalışanlarımızın enflasyona karşı ezdirmeme siyaseti bizim için değerli bir kazanım.” dedi.

Zam, davul zurna eşliğinde kutlandı

Sözleşmenin akabinde çalışanlar Tutuk’a teşekkür çiçeği takdim etti. Artırım davul zurna eşliğinde kutlanırken çalışanla yemek yenildi.

En düşük personel yevmiyesi 260 lira

İmzalanan toplu iş kontratıyla çalışanlara daha evvelden verilmeyen 5 husus yürürlüğe girdi. Bunun yanı sıra çalışanların yevmiyelerine yüzde 55,88 artırım yapılarak en düşük emekçi yevmiyesi 260 liraya çıkarıldı.

Sosyal haklar zamlandı

Ayrıca yeni yapılan mutabakata nazaran alınan toplumsal haklara yüzde 10 ila yüzde 1.400 ortasında artırım yapıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.