VPN Uygulamaları Kısıtlanır ya da Engellenirse Ne Yapabilirsiniz Anlatıyoruz!

Bölgesel internet kısıtlamaları yaşandığı sırada VPN kullanarak bu sorunu aşabileceğimizi biliyoruz. Ancak VPN uygulamaları da sandığınız kadar güvenilir olmayabilir. Eğer VPN uygulamalarında da engelleme ya da kısıtlama yaşanırsa ne yapmalısınız, açıklıyoruz.

“VPN” veya “Sanal Özel Ağ”, internet aracılığıyla cihazlar arasında özel bir ağ bağlantısı oluşturarak kısıtlama yaşanan bölgede erişim sağlar.

Eğer bölgenizde ya da belirli sitelerde erişim kısıtlaması ile karşı karşıya kalırsanız VPN’ler, genel ağlar üzerinden verileri güvenli ve anonim olarak iletmek için kullanılabilir.

Geçtiğimiz günlerde Kahramanmaraş deprem felaketinin ardından yaşanan erişim kısıtlaması enkaz altında kalan birçok insanın haberleşmesini engelledi.

Yani, acil durumlar için VPN uygulaması kullanmak belki de hayat kurtarıcı bile olabilir.

Ancak VPN’ler de sandığınız kadar güvenilir uygulamalar olmayabiliyor. Bu nedenle en güvenilir olan uygulamayı kullanıyor olsanız dahi sansür, kısıtlama ya da engel ile karşılaşabilirsiniz.

Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yapmanız gerekenleri “@ZetLorento” adlı kullanıcı anlattı:

  • Öncelikle Tor Browser indirmelisiniz.

  • Eğer Tor Browser üzerinden de sorun yaşıyorsanız Snowflake ile çözebilirsiniz.

Tor’un SnowFlake ürününü kullanarak daha hızlı bir internete erişebilmek ve kısıtlamaları aşmak mümkün.

Tor’un Snowflake eklentisini Chrome, Edge veya Firefox’a da buraya tıklayarak kurabilirsiniz.

Sorunsuz internet erişimi için eklentinin son sürümünü kullanıyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız.

  • Bilgisayarda Snowflake kullanmak için: Başlangıç ekranından ‘Bağlantıyı yapılandır’ > Köprüler > Hazır köprülerden seçilsin > Snowflake yolunu izleyin.

  • iOS için: (iPhone, iPad), Onion Browser uygulamasını indirin. App Store’da Mike Tigas ismini görürsünüz, o doğru uygulama.

  • Android için Snowflake: Ayarlar > Bir köprü yapılandırmak için ‘Bir Tor köprüsü yapılandır’ > “Hazır köprülerden seçilsin” >“Snowflake” yolunu izleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir