Türkiye’nin yeni elektrikli arabası 2025’te yollarda olacak

 Amperino İdare Şurası Lideri Yakup Canseven, maksatlarının elektrikli otomobili 2024 Cenevre Otomobil fuarında sergilemek ve 2025 yılında da birinci aracı banttan indirmek olduğunu söyledi.

İnegöl’de Saloni Mobilya, Erhun Metal, Yol Mobilya, Lenova Mobilya, Orimak Makina ve İyon Mekatronik iştirakinde geliştirilen ve geçtiğimiz yıl kamuoyuna duyurulan elektrikli araç projesi Amperino’ya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan takviye geldi. Başlangıç olarak 66 milyon liralık verilen ucu açık teşvik 300 milyon TL’ye kadar çıkabilecek. Kent içine uygun olarak tasarlanan elektrikli otomobil 90 kilometre sürate ulaşacak ve 150 kilometre menzile sahip olacak.

“Türkiye’de birinci defa yerli hub motor yapıldı”

Proje hakkında açıklamalarda bulunan Amperino İdare Heyeti Lideri Yakup Canseven, ”Biz bu işe 2019’da başladık. Evvel mental olarak 6-7 ay hazırlandık ve araştırmalar yaptık. Kavramsal tasarım dediğimiz, nasıl bir araç yapacağız, hangi sınıf olacak, kaç kişilik olacak, kent içi mi olacak, üzere mevzularla ilgili yaklaşık 6 ay çalışmalar yaptık. Mühendis arkadaşlardan 3 tane kurucu takım başkanımız var. Hem görsel tasarım hem de teknik tasarım takımını 2020’de kurduk ve dizaynına başladık.

Bu gün prestiji ile tasarımı dondurduk. Yani görsel dizaynların son hale getirdik ve artık kalıp çalışmalarına başladık. Bu esnada bakanlığa başvurduk. Aracın bütün kritik teknolojileri bize ilişkin. Yazılımı yüzde 100 özgün ve Amperino tarafından yapılıyor. Batarya Amperino tarafından paketlenecek ve toparlanacak. Motor birinci kez Türkiye’de hub motor üretildi.

Biz bir firmayla birlikte bütün bilgileri paylaşıp ve Türkiye’de birinci defa yerli bir hub motor yaptırdık. Bunun yanında araç çevreci olsun diye de imalatında çevreci eserler kullanmaya çalışıyoruz. Bu otomobilin aracın gövdesini keten asıllı bir gereç olan Bio Fiber’den üreteceğiz. Bunun bir evvelki teknolojisinde Karbon Fiber idi. Yani bu aracı tabiata terk ettiğinizde kendi kendine çözünerek tabiata karışabilecek.” dedi

“Teşvik 300 milyona kadar çıkabilecek”

Bu sene itibariyle Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’na proje yazdıklarını hatırlatan Canseven, “Açılışta 66 milyon TL olmak üzere ucu açık bir teşvik aldık. 3 yılda projeyi kapatacağız lakin bu teşvikler 10 yıl sürecek. Burada makinasal yaptığımız bütün yatırımların vergi muafiyetleri üzere avantajları var. Velhasıl 5’inci bölgedeki firmalar hangi teşviklerden yararlanıyorsa biz de birebir teşviklerden yararlanıyoruz. Bu bölümle ilgilenenler ortasında Amperino ile ilgili önemli beklentiler var. Bakanlık bize inandı ki ileride 300 milyona kadar çıkacak bir teşvik sağladı.” diye konuştu

“Milli Savunma Bakanlığı’nın çalışılabilir yazılımcı tedarikçiler listesine girdik”

Bakanlığın projeye inanmasının kendilerini motive ettiğini vurgulayan Yakup Canseven, ”Biz otomotiv kesimi için daha Startup sayılırız. Buna karşın bu türlü bir teşvik almış olmak bizim için hem gurur verici hem de motive edici. Bizim için bu teşvikin bir başka kıymeti ise ileride gün Avrupa Birliğinde yahut öbür projelere başvurduğumuzda bu bizim için referans olacak.

Burada teknoloji, mühendislik, yerlilik değerli. Gerçek Vakitli Bağlantı Sistemi (GİS) Türkiye’de birinci kez Amperino mühendisleri tarafından geliştirildi ve aracımızda kullanılacak. Aslında biz bir mühendislik grubuyuz ve araç bizim için bir çıktı. Biz şuan teknoloji geliştiriyoruz.

Havelsan’dan Roketsan’dan üzere değerli firmalarımızdan birlikte yazılım geliştirme teklifleri oldu. Çok yeni bir firma olmamıza karşın, Ulusal Savunma Bakanlığı’nın çalışılabilir yazılımcı tedarikçiler listesine girdik.”

Aspilsan Türkiye de birinci sefer pil üretti ve işbirliği içerisinde çalışıyoruz. Ayrıyeten elektrikli araçların üretimi ve yan endüstrisi oluşması için bir farkındalık oluşturmak üzere bir misyonu da üstlenmeye çalışıyoruz. Bu bahis çok değerli zira birinci olmak çok güç zira yan endüstrisi şimdi gelişmemiş bu dalın yan endüstrisinin de gelişmesi gerektiği kanaatindeyiz tabirlerini kullandı.

“Hedef, aracı 2024 Cenevre Fuarında sergileyip 2025’te banttan indirmek”

30 kişilik mühendis grubunun faal olarak çalıştığını kaydeden Yakup Canseven kelamlarını şöyle sürdürdü: “5 yazılım mühendisimiz Bilişim Vadisindeki yerimizde yazılım üzerine çalışıyor. Amperino 3 kişilik olacak.
1-2 hafta içerisinde artık birinci şasi prototipi yürütüp testlere başlayacağız. Amacımız 2024 yılında bu aracı tam tekmil bitirerek Cenevre Otomotiv Fuarında sergilemek. Dünyanın her yerine satabilmek için E evrakı alacağız.

Bu hususta başından beri homologasyon testleri ve belgelendirme için Finlandiya’dan yani AB den akredite Mobilite firması ile çalışıyoruz ki çıkan araç bütün teknik şartnamelere haiz olsun. Aracı çıkardıktan sonra 6-12 ay sürecek bir test ve belgelendirme süreci var. Bu süreç sırasında da biz artık seri üretim için fabrika ve seri üretim çizgisi çalışmalarına başlayacağız. 2025 yılı üzere birinci araçlar banttan iner diye düşünüyoruz.”

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.