Toplumsal konut: İktidarın enflasyon varsayımına nazaran taksitler yüzde 90 artacak

ANKARA – İktidarın “Cumhuriyet tarihinin en büyük” toplumsal konut projesi olarak açıkladığı 500 bin konut, arsa ve iş yerinden oluşan projenin yankıları sürüyor.

Sosyal konut projesinde taksit fiyatının yılda iki kere memur maaşı oranında artacağını belirten CHP Genel Lider Yardımcısı Ahmet Akın, enflasyonist bir periyotta bu durumun dar gelirlileri “perişan edeceğini” söyledi.

İktidarın açıkladığı Orta Vadeli Programa (OVP) nazaran 2023-2025 devrinde enflasyon farkı ve memur artırımıyla taksit fiyatının 3 yılda yüzde 90 oranında artacağını belirten CHP’li Akın; “Enflasyon farkıyla her yıl memur maaşları yüzde 10 artsa bile toplumsal konutta ödenecek toplam milyonlarca liraya çıkıyor. Dar gelirli vatandaşlarımız bu meblağı nasıl ödesin?” diye konuştu.

‘DAR GELİRLİ VATANDAŞ NASIL ÖDEYEBİLİR?’

Sosyal konut projesi kapsamında 20 yıl vadeli ödeme sürecinde taksitlerin yılda iki kere artması nedeniyle dar gelirlilerin yıllar içinde fahiş bir meblağla karşı karşıya kalacağına işaret eden CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:

“20 yıl vadeyle dar gelirlerin yararlanması için hayata geçirilen projede taksit fiyatının yılda 2 kez memur maaşı oranında artması demek, ödeme mühleti boyunca taksit fiyatına 40 sefer artırım yapılması manasına geliyor. İktidarın iktisatta yarattığı tahribat nedeniyle ülkemiz harikulâde bir enflasyonist periyot yaşıyor. Makyajlanmasına rağmen resmi enflasyon oranı Türkiye’de şu an yüzde 80. Her yıl iki kez artırım yapılan taksit meblağını dar gelirli vatandaşlarımız nasıl ödeyebilir?”

‘İKTİDARIN ÖNGÖRÜSÜNE NAZARAN TAKSİT 3 YILDA 6 BİN LİRAYI GEÇİYOR’

CHP’li Akın, iktidarın açıkladığı OVP’ye nazaran enflasyon oranı 2023 yılında yüzde 24,9, 2024 yılında yüzde 13,8, 2025 yılında ise yüzde 9,9 olarak öngördüğüne dikkat çekti. CHP’li Akın, şunları lisana getirdi:

“Bu 3 yıllık devirde, memur maaşlarına 2022 yılında yapılan yüzde 3 artı yüzde 5 oranında tekrar artırım yapıldığı varsayıldığında sırf 3 yılda toplam artış yüzde 90’ı buluyor. Buna nazaran toplumsal konut projesinde İstanbul’da 105 metrekare büyüklüğünde olan 3 artı 1 konutun 3 bin 352 lire 50 kuruş olan taksit meblağı 3 yıl sonra 6 bin 370 liraya çıkacak. Enflasyon iktidarın öngörüsünün üzerinde oluşursa bu fiyat daha da artacak.”

‘VATANDAŞI MESKEN SAHİBİ DEĞİL, BORÇ SAHİBİ YAPACAKLAR’

Taksit fiyatının memur maaşına nazaran artacak olmasının yıllar içinde dar gelirliye perişan edeceğine dikkat çeken CHP’li Akın, şunları lisana getirdi: “CHP olarak biz vatandaşımıza ekonomik buhran yaşatmayacağız ve enflasyona ezdirmeyeceğiz. Vatandaşın alım gücünü yükselteceğiz. Vatandaşlarımızı 20 yıllık borç sahibi değil mesken sahibi yapacağız. TOKİ, AKP periyodunda, büyükşehirlerde lüks konutlar yapan, devletin değerli toprakları üzerinden rant yaratan ve bu rantı evvelce belirlenmiş şirketlere aktaran bir kurum haline geldi.” (DUVAR)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.