TOKİ taksitleri sabit mi? TOKİ müracaat kaideleri neler?

TOKİ tarafından yapılacak 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin iş yeri projesinin müracaatları başladı. Müracaat yapan ve yapacak olanların merak ettiği hususları başında “TOKİ taksitleri sabit mi?” sorusu geliyor. TOKİ tarafından yapılan açıklamaya nazaran hak sahiplerinin ödeyeceği konut taksiti her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa, bir evvelki 6 aylık devirdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak artırılacak.

Adı “İlk Meskenim, Birinci İş Yerim” olarak belirlenen kampanyaya birinci gününde müracaat sayısı 500 bini geçti. Yüzbinlerce kişinin de önümüzde günlerde müracaat gerçekleştirmesi bekleniyor. TOKİ konutu projesi başvurusu 14 Eylül ile 31 Ekim ortasında kabul edilecek, e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek.

TOKİ TAKSİTLERİ SABİT Mİ?

Hak sahiplerine konutlar;

%10 peşinat ve 240 ay vade ile satılacak.

Hak sahiplerinin konutlarına ilişkin kalan borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa, bir evvelki 6 aylık devirdeki Memur Maaş Artış Oranı dikkate alınarak İdarece tespit edilen oranda artırılacak. Birinci dönemsel artış kontrat tarihine nazaran İdarece belirlenecek.

TOKİ TOPLUMSAL KONUT PROJESİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Bankalar aracılığıyla yapılacak müracaatlar, 14 Eylül-31 Ekim 2022 tarihleri ortasında kabul edilecek. e-Devlet müracaatları ise 28 Ekim’de sona erecek.

Başvurusu toplanacak konutların, adet, brüt metrekare, net metrekare ve şerefiyeli satış fiyatları, ihalesi yapıldıktan sonra belirlenecek. Konutların satışı, yüzde 10 peşin, 240 ay vadeli ve taksit başlangıçları konut teslimlerini takip eden ay prestijiyle başlayacak halde yapılacak.
Başvurular “Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Görev Malulleri”, “En az yüzde 40 engelli vatandaşlar”, “emekliler”, “18-30 yaş ortasındaki gençler” ve “Diğer alıcı adayları” olmaz üzere 5 kategoride kabul edilecek. Kâfi talebin oluşmaması yahut zorlayıcı sebepler nedeniyle projenin gerçekleştirilememesi halinde müracaat sahiplerine bilgi verilecek.

Sosyal konut projesi için müracaat süreçlerini e-Devlet üzerinden yapanların ayrıyeten banka şubelerinden başvurmasına gerek kalmayacak.

e-Devlet üzerinden müracaatlar, TOKİ Başkanlığı hizmetleri ortasında yer alan “Konut İşyeri Başvuru” hizmeti kısmından yapılabilecek. Müracaat ekranında ve ilan metninde kaidelerle ilgili bilgilendirme ile ilgili projeyi seçerek müracaat yapabilecek.

e-Devlet üzerinden müracaatlar, TOKİ Başkanlığı hizmetlerinde yer alan Konut/İş Yeri Müracaat linki üzerinden proje seçilerek yapılabilecek.

e-Devlet üzerinden engelli ve emekli kategorisinden başvuranlar için mukavele kademesinde engelli yahut emekli olduklarına dair doküman istenecek. Bu sistemle yapılacak müracaatlarda SMS ile iletilecek müracaat sahibi ismine açılmış IBAN hesabına müracaat fiyatının belirlenen mühlet içerisinde EFT, havale, ATM ile yatırılması gerekecek aksi halde mevcut müracaat iptal edilecek.

T.C. KİMLİK NUMARASININ SON HANESİNE NAZARAN MÜRACAAT YAPILACAK

e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek çevrimiçi müracaatlarda oluşabilecek yoğunluğu tedbire ismine müracaatlar kademeli olarak alınacak. T.C. Kimlik Numarasının son hanesi;

0 olan vatandaşlar 14 Eylül 2022 Çarşamba,

2 olan vatandaşlar 15 Eylül 2022 Perşembe,

4 olan vatandaşlar 16 Eylül 2022 Cuma,

6 olan vatandaşlar 17 Eylül 2022 Cumartesi,

8 olan vatandaşlar 18 Eylül 2022 Pazar,

19 Eylül 2022 Pazartesi gününden itibaren rastgele bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar kelam konusu hizmeti kullanarak müracaatlarını iletebilecektir.

BAŞVURU FİYATI NE KADAR?

Konut tipi 2+1 ve 3+1 ayrımı olmadan, proje bazında müracaat yapılacak. Hak sahiplerinin konut tipleri, ihale yapıldıktan sonra “konut belirleme kurası” ile belirlenecek ve müracaat bedeli 500 lira olacak.

BAŞVURU KOŞULLARI NELER?

TOKİ aracılığıyla inşa edilecek konutlara, proje ili hudutları içerisinde en az 1 yıl ikamet eden yahut proje vilayet nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine ülke sonları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, daha evvel TOKİ aracılığıyla konut satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvurabilecek.

Başvuru sahipleri nüfus cüzdanı ile projenin bulunduğu vilayetteki yetkili banka şubelerinde “Başvuru ve Satın Alma Taahhütnamesi” imzalayacak.

Sosyal konutlar için bir haneden tek müracaat alınabilecek, birden fazla müracaat yapılması durumunda müracaatlar geçersiz sayılacak.

Şehit aileleri, harp ve görev malulleri ile bunların dul ve yetimleri hariç müracaatta bulunacaklarda, aylık hane halkı gelirinin müracaat tarihi itibarıya besin, yol her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere İstanbul için en fazla net 18 bin lira, yurt genelinde ise en fazla 16 bin lira olması koşulu aranacak.

GENÇ KATEGORİSİNE 14 EYLÜL 1992’DEN SONRA DOĞANLAR MÜRACCAT EDEBİLECEK

“Şehit aileleri, terör, harp ve görev malulleri” kategorisine, TOKİ ve Toplumsal Güvenlik Kurumu sisteminden “Hak Sahipliği” onaylananlar müracaat yapabilecek. Bu kümedeki müracaatlar yalnızca banka şubelerinden alınacak, e-Devlet üzerinden müracaat yapılamayacak. Kontrat evresinde, konut başvurusu yapılan vilayet hudutları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları evrak yahut müracaat yapılan vilayet nüfusuna kayıtlı olduklarına ilişkin doküman istenecek.

“Emekliler”, SGK’dan alınan emekli kimlik evrakı yahut emekli olduğunu gösteren doküman ile müracaat yapabilecek. Vefat eden emeklinin emekli olmayan eşi de başvurabilecek. Lakin vefat eden emeklinin aylık maaşını alan kızları hariç, e-Devlet üzerinden başvurulanlar kontrat basamağında ibraz edecek.

18 YAŞINDAN KÜÇÜK ENGELLİ ÇOCUĞU BULUNANLAR KENDİ İSMİNE BAŞVURABİLECEK

Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünce verilen kimlik kartının fotokopisi yahut tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az yüzde 40 engelli olduğuna dair geçerli sıhhat heyet raporuna ilişkin doküman ile başvurabilecek. e-Devlet üzerinden başvuranlar kimlik kartı fotokopisi yahut belgeyi mukavele kademesinde ibraz edecek.

18 yaşından küçük engelli çocuğu olan anne yahut baba kendi ismine “engelli” kategorisinden müracaat yapabilecek.

NOTER HUZURUNDA, TOKİ KONTROLÜNDE KURA ÇEKİLECEK

Başvuru sahipleri ortasında “Hak Sahibi Belirleme Kurası”, noter huzurunda, TOKİ yetkilileri kontrolünde çekilecek.

Şehit aileleri, terör, harp ve görev malulleri ile en az yüzde 40 engelli vatandaşlara farklı başka konut sayısının yüzde 5’i kadar, emeklilere ve gençlere ise başka ayrı, konut sayısının yüzde 20’si kadar kontenjan ayrılacak. Kontenjan fazlası müracaat olması halinde hak sahipleri kura ile belirlenecek. Kura sonucu bu kategoride mesken sahibi olmaya hak kazanamayanlar, “diğer alıcılar” kategorisindeki müracaat sahipleri için yapılacak kuraya dahil edilecek.

“Diğer alıcılar” kategorisindeki hak sahipleri de kura ile belirlenecek. Kura yeri ve programı daha sonra TOKİ’nin internet sayfasında açıklanacak.

Kurada, hak sahibi olamayanlar müracaat bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 iş günü sonrasında müracaat yapılan bankanın yetkili şubeleri ve ATM’lerinden geri alabilecek.

Hak sahibi olan ve daha sonra mukavele imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyecek, Gayrimenkul Satış Süreçleri Özel Hukuk Kararlarına tabi olacak.

ÜÇ BÜYÜK VİLAYETTEKİ YERLER BELİRLENDİ

Konutlar, Ankara’da Ayaş 4. Etap, Kahramankazan, Gölbaşı Gerder, Mamak Nenek, Etimesgut Ballıkuyumcu, Polatlı, Sincan Saraycık ve Yenipeçenek’te, İstanbul Avrupa Yakası’nda Arnavutköy-Başakşehir-Esenler, Çatalca, Silivri ve Tuzla’da, İzmir’de ise Merkez, Aliağa, Bergama, Dikili, Güzelbahçe, Kiraz, Menemen, Seferihisar, Torbalı ve Urla’da inşa edilecek. AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.