Stoltenberg açıkladı: Türkiye ve Yunanistan birlikte çalışacak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna limanlarında bekleyen buğdayın inançlı bir biçimde çıkarılabilmesi için Türkiye ve Yunanistan’ın çalışma yürüttüklerini söyledi.

Dört ayı aşkın bir müddettir devam eden Rusya ve Ukrayna savaşı nedeniyle buğday tedarikinde yaşanan meşakkatler tüm dünyada tahıl krizine neden oldu. Bir müddettir Ukrayna limanlarında bekleyen buğdayın nasıl inançlı bir biçimde çıkarılacağı tartışılırken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den dikkat çeken bir açıklama geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg bugün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarının Rusya işgali altında olması sebebiyle ihraç edilemeyen buğdayın çıkartılması için Yunanistan’dan teklif geldiğini söyledi. Stoltenberg, “Yunanistan, tahılı Ukrayna’dan çıkarmak için gemi sağlamaya hazır olduklarını söyledi.” dedi.

‘TÜRKİYE VE YUNANİSTAN MUAHEDE SAĞLAMAYA ÇALIŞIYOR’

 StoltenbergTürkiye ve Yunanistan Ukrayna’dan tahıl ihracatına yönelik muahedeye varılması için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Daha evvel ABD Lideri Joe Biden, krize tahlil olarak Polonya ile Ukrayna sonu boyunca süreksiz silolar inşa edileceğini söylemişti.

Ukrayna’nın yaklaşık 20 milyon ton olduğu tabir edilen buğdayın, BM konvoyuyla korunarak Odesa ve öteki limanlardan İstanbul Boğazı’na hakikat gemilerle taşınması da gündemde. Türkiye ve İtalya daha evvel bu planı desteklediklerini açıklamıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.