Son dakika orman yangınları hangi illerde çıktı? Devam eden yangınlar: Antalya, Milas, Muğla, Menteşe..

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadelesinde bir hafta geride kaldı. Akdeniz ve Ege şeridini kasıp kavuran son dakika orman yangınlarında 9’uncu gününde mücadele sürüyor. Antalya, Muğla ve Aydın başta olmak üzere yangınların çıktığı bölgelerde mücadele canhıraş şekilde sürüyor. 28 Temmuz’da bu yana çıkan 189 yangından 174’ü kontrol altına alındı. İşte devam eden yangınlar ve kontrol altına alınan yangınlar..

DEVAM EDEN YANGINLAR VE KONTROL ALTINA ALINAN YANGINLAR

Pakdemirli, Twitter hesabından, orman yangınlarıyla mücadelede son duruma ilişkin bilgi verdi. Muğla’da 7, Antalya’da 2, Adana, Aydın, Isparta ve Denizli’de birer yangının devam ettiğini gösteren infografiği de paylaşan Pakdemirli, “‘Ormanın Kahramanları’nın 6 ilde 13 adet orman yangınını kontrol altına alma çalışmaları büyük bir özveri ile devam ediyor. Son 9 günde ise 44 ilde 191 orman yangını kontrol altına alındı.” ifadelerini kullandı.

MUĞLA ORMAN YANGINLARI

Marmaris’in İçmeler karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi Siteler mevkisinin üst kısımlarındaki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, 29 Temmuz günü saat 13.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, rüzgarın etkisi ve kozalakların patlayıp, fırlamasıyla kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Armutalan ile kırsal Hisarönü, Turunç, Turgut, Orhaniye, Bayır, Osmaniye ve Çiftlik mahallerinde kara ve denizden toplam 1967 haneden toplam 7 bin 490 kişi tahliye edildi. 

Muğla/Milas’ta devam eden orman yangını Bayır ve Gürceğiz’e ulaştı. Yangın, Yeniköy Termik Santreli’ne yaklaştı. Ekipler santral çevresinde olası yangın için çalışmalara başladı ve tüm önlemleri aldı. Yangın termik santrale yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta. Bölgede yaşayan vatandaşlar ise tahliye edildi.

Muğla’nın Milas ilçesinde Ören mahallesinde etkili olan alevler, bölgede kontrol altına alındıktan sonra Akçakaya mahallesine sıçradı. Söndürme çalışmaları devam ederken yangının yerleşim noktalarına yakın olması nedeniyle mahalle tahliye edildi.

610bc0f1b57f150f4076a3f1Muğla’nın Menteşe ilçesinde çıkan orman yangınına müdahale ediliyor. Karşıyaka Mahallesi Düzen mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye 5 arazöz, iş makineleri, itfaiye ekipleri ile 5 TOMA ve yangın söndürme işçileri sevk edildi. Yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

610bc148b57f150f4076a3f7Marmaris İçmeler bölgesinde yangının etkisini artırdığı bölgede de bazı ağaçlar tedbir amaçlı Orman Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından kesilmeye başlandı. Muğla’nın Marmaris ilçesinde 7 gündür devam eden orman yangınında alevler, komedyen Şahan Gökbakar’ın dubleks villasının da bulunduğu Turgut ile Selimiye mahalleri arasındaki Delikliyol mevkisine ulaştı. Burada, alevlerin tehdit ettiği 3 ev ve 1 restoran tedbir amacıyla tahliye edildi.

Marmaris Turgut köyünde söndürme çalışmaları soğutma çalışmalarına döndü. Havadan çalışma da sürüyor. 

610bc120b57f150f4076a3f3ANTALYA ORMAN YANGINLARI

Antalyanın Manavgat ilçesi Beydiğin Mahallesinde başlayan orman yangını, İbradı ilçesinde de etkili olmaya devam ediyor. Yangın, yılkı atlarının bulunduğu Eynif Ovası’nı çevreleyen dağlara ulaştı. Ormana, Katrancı, Belbaşı ve Gölcük mevkileri üzerindeki yangından dolayı Eynif Ovasında yoğun duman oluştu. Ovadaki duman nedeniyle görüş mesafesi azaldı.

ISPARTA SÜTÇÜLER YANGINI

Isparta’da Sütçüler ilçesinde meydana gelen orman yangınının 4’üncü gününde hem karadan hem havadan söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Gün boyunca 6 helikopter ve 1 uçakla havadan, çok sayıda itfaiye aracı, arazöz, sulama tankeri, iş makinesi ve dozerlerle de karadan müdahale edildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir