Şiddetli yağışlar Pakistan’ı vurmaya devam ediyor: 25 ölü

T24 Dış Haberler

Pakistan’ın kuzeybatısında yer alan Belucistan bölgesini vuran muson yağmurları en az 25 kişinin ölümüne, 145 kişinin de yaralanmasına neden oldu.

Dolu ve ani şiddetli yağış şeklinde etkili olan afette 300’den fazla kerpiç evin yıkıldığı, ağaçların kökünden sökülerek insanları yaraladığı bildirildi.

Hükümetin doğal afetin etkilerini hafifletmek amacıyla kullanılmak üzere cuma günü sunduğu bütçe taslağında 1,3 milyar dolar ayrıldığı belirtildi.

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif Cumartesi günü fırtına nedeniyle yaşanan can kayıplarından duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve yetkililere yardım çalışmalarının hızlandırılması talimatını verdi.

Pakistan afet yönetimi, rüzgar hızı saatte 150 km’yi bulan şiddetli ve yoğun siklonun ülkenin güneyine doğru ilerlediğini söyledi.

Meydana gelen ani sel felaketi nedeniyle çok sayıda kişinin hala kayıp olduğu bildirildiğinden ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Ne olmuştu?

2022 yılında ülke çapında etkili olan sel afetlerinde ülkenin üçte biri sular altında kalmıştı.

Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre 1700 kişi hayatını kaybetmiş, 8 milyona yakın insan yer değiştirmek zorunda kalmıştı. Hastaneler, okullar, su ve arıtma tesisleri, yollar, köprüler ve hükümet binaları da dahil olmak üzere kritik altyapı tesisleri yıkılmış ve ülke genelinde su, beslenme ve barınma krizi yaşanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*