Şentop: Yeni bir içtüzük yapılmalı

“SİYASİ ETİK ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI”

“Yeni bir içtüzük yapılmalı. Son anayasa değişikliği ile benimsenen yeni hükümet sistemi sebebiyle içtüzüğün de yeni hükümet sistemine göre hazırlanması lazım. Uzun zamandır konuşulan siyasi etik konusunun da artık bu dönem ortak anlayışla bir çözüme kavuşturulacağına inanıyorum”
dedi. Kanun teklifi hazırlıkları için Meclis’te kapsamlı bir mutfağın kurulması gerektiğini vurguladı. Bu açıklamaları Meclis Başkanı Mustafa Şentop yaptı.

“MECLİS’E KANUN MUTFAĞI LAZIM”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile kanun teklifi verme yetkisi sadece milletvekillerinde kaldı. Şentop bunun üzerine bakanlıklardaki “kanun mutfaklarının” kaldırıldığını, kanunların hükümet eliyle hazırlanmadığını söyledi ve ekledi:

“Bütün hazırlığın Meclis’te yapılması gerekiyor. Çok kapsamlı bir mutfağın Meclis’te kurulması lazım. Bunun için Meclis komisyonlarının daha aktif çalışabileceği, kanun hazırlığı yapabileceği, hatta kanun teklifinde bulunabileceği bir değişiklik yapmamız lazım.”

Meclis Başkanı Şentop içtüzüğe ilişkin ana düşüncenin, komisyonların güçlendirilmesi yönünde olması gerektiğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir