Rusya: Ukrayna nükleer santralde provokasyona hazırlanıyor

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in ziyareti sırasında Zaporijya Nükleer Santrali’nde bir provokasyona hazırlandığını argüman etti.

‘NÜKLEER KAZA ALMANYA, POLONYA VE SLOVAKYA’YI ETKİLER’

Bakanlığın açıklamasında, Ukrayna’nın akınları sürdürmesi halinde nükleer santralin kapatılabileceği bildirildi. Rusya’nın radyoaktif, kimyasal ve biyolojik savunma güçleri lideri İgor Kirilov da, nükleer santralde bir kaza yaşanması durumunda radyoaktif unsurların Almanya, Polonya ve Slovakya’ya yayılacağı ikazında bulundu.

Rusya, Ukrayna’ya başlattığı askeri operasyonda Zaporijya Nükleer Santrali’nin denetimini ele geçirmişti. Ukrayna ve Rusya, son haftalarda Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’ya yönelik hücumlar nedeniyle birbirini suçluyor. BM, çatışma bölgesindeki santralde her an bir nükleer kaza yaşanabileceği ihtarında bulunuyor.

‘RUS ORDUSU ŞARTSIZ OLARAK ÇEKİLMELİ’

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın Zaporijya Nükleer Santrali’nde varlığını sürdürerek hem Ukrayna’ya hem de dünyaya şantaj yaptığını söylemişti. Zelenskiy, nükleer santralde bulunan Rus askerlerinin amaç alınacağını açıklamıştı. Zelenskiy ayrıyeten, Rus ordusunun şartsız olarak çekilmesi gerektiğini lisana getirmişti. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.