Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi için 2 milyar 200 milyon liralık ihale

Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin inşaatı için, şirketlere 2 milyar 200 milyon TL daha verilecek. Toplam maliyet 2 milyar 600 milyonu geçmiş durumda. Külliye inşaatının Eylül 2023’te tamamlanması planlanıyor. 

Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin ikinci etap inşaatları için 30 Mart’ta ihale yapıldı.

21/B yordamıyla, yalnızca davet edilen şirketler ortasında yapılan ihale sonucunda kontrat 9 Mayıs’ta imzalandı. Mukavelenin bedeli ise 2 milyar 200 milyon TL.

Projenin 24 Eylül 2023’te tamamlanması bekleniyor. İhaleyi kazanan ortak şirketler ise MBD İnşaat ve Pekerler İnşaat şirketleri.

ERDOĞAN’IN İŞTİRAKİYLE TEMEL ATMA MERASİMİ YAPILMIŞTI

Marmara Üniversitesi ile Ulusal Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve TOKİ ortasında 11 Nisan 2016’da protokol imzalanmış ve İstanbul Maltepe’deki bu arazi üniversite rektörlüğüne tahsis edilmişti.

TOKİ tarafından ihalesi yapılan bu alanda temel atma merasimi 29 Kasım 2019’da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle gerçekleştirilmişti.

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, üniversitenin tüm fakültelerini, 2023 yılında inşaatı süren Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’ne taşımayı hedeflediklerini söylemişti.

TOPLAM MALİYETE ULAŞILDI

Külliye inşaatının toplam maliyeti, yatırım programında 2 milyar 615 milyon TL olarak gösterilmişti.

Birinci ihale evvel iptal edilmiş, daha sonra 417 milyon TL’ye ihale edilmişti.

Ocak ayında Abdi İpekçi Spor Salonu yerine yapılacak spor tesisi için yapılan ihaleyi de İntaş şirketiyle birlikte tekrar MBD İnşaat ve Pekerler İnşaat kazanmıştı.

1 milyar 550 milyon TL’ye ihale edilen proje de tekrar 21/B ‘pazarlık usulü’ ile ihale edilmişti.

Bu yol olağan kaidelerde yalnızca doğal afetler, salgın hastalıklar, can ve mal kaybı tehlikesi üzere ani ve beklenmeyen özellik arz eden, acilen yapılması gereken işler için kullanılıyor.

21/B tekniğiyle yapılan ihalelerde, yönetimler ihaleyi ilan etmiyor ve ihale açık metotla yapılmıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.