Pandemi sonrası yeni bir kronik hastalık ortaya çıktı: “Beyin sisi”

Koronavirüs devrinde binlerce hasta bakan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, ‘post Covid’ ismini verdikleri periyotta hastalarda kıymetli iki tane sorunun ortaya çıktığını söyledi.

Koronavirüs geçiren şahıslarda ortaya çıkan sorunlardan kelam eden Prof. Dr. Özkaya, “Bu yaz pandemiyi bitirebiliriz demiştik. Halkımızın hassaslığı sayesinde neredeyse sona geldik. Artık polikliniklerde önemli akciğer tutulumu olan hastaları görmüyoruz. Korona artık olağan grip virüsü üzere beşerler ortasında devam ediyor. Geçmişte o dalga dalga gelen hadiseler bittiği için acil durumunda dikkat eder duruma geldik. Geriye dönüp baktığımızda nasıl bir savaşın içinde olduğumuz daha yeterli anladık. Bu dalga dalga gelen olayların bitiminde sonra Covid atlatan insanlara odaklandık. ‘Post Covid’ dediğimiz devri kıymetlendiriyoruz. Hastalarda önemli manada iki tane sorunun olduğunu görüyoruz. Pandemi sonrası gerilim bozukluğu ortaya çıktı. İnsanların içlerinde hala bir şey olacak korkusu var. Berbat bir haber alacak, başlarına berbat bir olay gelecek korkusu var. Kronik yorgunluk hali var. Hem ruhsal hem de mekanik etkilenme var. İnsanların bilhassa elleri, kolları kalkmıyor. Bunun yanında ‘beyin sisi’ dediğimiz bir unutkanlık hali de ortaya çıktı. Bilhassa dış dünyayı hatırlayamama, fazla algılayamama üzere kimi kronik sorunlar ortaya çıktı. Pandemi sonrası artık toplumda nasıl şeker hastalığı, yüksek tansiyon, astım, KOAH üzere kronik hastalıklar varken pandemiyle birlikte yeni kronik hastalığımız var” diye konuştu.

“KİŞİLERDE ÖNEMLİ BİR GERİLİM ORTAYA ÇIKTI”

Post Covid sonrası ortaya çıkan sorunların bireylerde önemli manada iş gücü kaybı yaptığını tabir eden Özkaya, “Pandemi sonrası yalnızca mekanik olarak nefes darlığı çekmekten öte insanlarda beyin sisi dediğimiz kimi sözleri hatırlayamama, unutkanlık, sonluluk, başladığı işi bitirememe, konsantrasyon zahmeti ve kimi uyku bozukluğu üzere rahatsızlıkların ortaya çıktığını görüyoruz. Beşerler bu problemlerle yaşamaya başladıkça bu sefer gerilimleri de artmaya başladı. Post pandemi gerilim bozukluğu dediğimiz yalnızca hastalığı geçirmekle değil bilişsel işlevlerde kayıpların kişinin önemli manada hayatını etkilediği için bunun da verdiği bir gerilim var. Bu da önemli manada iş gücü kaybı yapıyor. Beşerler günlük aktivitelerine konsantre olamıyorlar” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.