Murat Ağırel: Muhalefet yerel seçimlerde ellerindeki belediye başkanlıklarını da ne yazık ki kaybedecek

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel, bugünkü yazısında muhalefetin, iktidara tepkili kitleleri “pasifize” ettiğini ve Mart 2024’te yerel seçimde ellerindeki belediyeleri kaybedeceklerini yazdı.

Ağırel bugünkü yazısında muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu. “Doğalgaz zammına tepki vermek isteyen halka ‘AKP’ye yarar, biz gelince hesap soracağız, siz protesto etmeyin’ denildi. Erdoğan üçüncü kez aday olamıyordu; ‘Anayasaya aykırı ama Erdoğan’a mağduriyet yaratmayacağız. Ses çıkarmayın’ denildi. Tüm dünyada muhalefette bulunan siyasi partiler; iktidarların politikaları karşısında program ve politika belirler, kamuoyu oluşturup iktidarı uyarırlar. Bizim ülkemizde ise muhalefette bulunan siyasi partiler doğal reflekslerle oluşan kamuoyu hareketlerini ‘iktidara yarar’ düşüncesi ile durduruyor. Apolitik bir muhalefet ancak bizim ülkemizde olur” diye yazan Ağırel, “İktidarın 21 yıldır uyguladığı baskıcı politikalara teslim olmayan, karanlığa karşı aydınlığı seçen araştırmacılara göre yüzde 60-65 düzeyinde bulunan kitleyi muhalefet partileri tercihleri ile etkisiz hale getirmeyi başardılar” diye yazdı.

Ağırel eleştirilerini, “CHP’den seçilen milletvekillerini görüyorsunuz. Hepsi partide birer feodalite kurmuş senelerdir memurlaştırdıkları partiyi parmağında oynatıyor. Yüz yıldır milletvekili olarak kendilerine alan buluyorlar, iktidarla birlikte mutualist bir yaşam sürüyorlar” diyerek sürdürdü.

“Uyardık tabii ki ama dinletemedik. Hep ‘Şimdi değil’ baskısı ile karşılaştık. Ne kadar Cumhuriyet düşmanı ikinci cumhuriyetçi, şeriatçı, Atatürk nefreti ile yoğrulmuş, askerine ülkesine düşman var ise TBMM’de yer aldı. Adı da ‘demokrasi’ oldu” diyerek sitem eden Ağırel, “Önümüzde yerel seçimler var. Muhalefet ellerindeki belediye başkanlıklarını da ne yazık ki kaybedecek” öngörüsünde bulundu.

Yazının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir