Mersin’de yanan ormanlar havadan görüntülendi

Türkiye bu yaz döneminde ikinci büyük yangın felaketini geride bıraktı.

Mersin‘in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi’nde dün Karadere mevkisindeki ormanlık alanda başlayan yangın, rüzgarın da tesiriyle büyüyerek Silifke ilçesinin kimi mahallelerine kadar yayıldı.

Mahallede farklı noktalara sıçrayan yangın nedeniyle bir akaryakıt istasyonu, dinlenme tesisi ve birtakım konutlar önlem maksadıyla boşaltıldı.

2’nci gününde denetim altına alındı

AA’nın haberine nazaran bölgede gece boyunca yer gruplarının yanı sıra gece görüş ve uçuş sistemli 3 helikopterle yangına müdahale edildi.

Yangın, takımların havadan ve karadan müdahalesiyle denetim altına alındı.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey ve öbür ilgililer, yangın uyum merkezi olarak kullanılan Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü Büyükeceli Yangın Birinci Müdahale Takım Binası’na giderek çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Tiryaki, burada yaptığı açıklamada, dün sabah saat 07.13’te Gülnar ilçesi Karadere mevkisi Büyükeceli Mahallesi’nde başlayan orman yangının denetim altına alındığını söyledi.

Yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz müdahale etti

Yangına 11 uçak, 29 helikopter, 138 arazöz ve iş makineleriyle müdahale edildiğini bildiren Tiryaki, 850’nin üzerinde kişinin söndürme çalışmalarında etkin olarak bulunduğunu belirtti.

“Yerleşim yeri, köy, mahalle, mesken yanmadı

Emniyet Teşkilatının 25 TOMA’sının da yangında bilhassa yerleşim ünitelerine alevlerin sıçramaması için etkin olarak çalışmalarda kullanıldığını vurgulayan Tiryaki, “Yangın bölgesinde çok sayıda yerleşim yeri, köy, mahalle bulunmaktadır. Çok şükür bu mahallelere yangın sirayet etmemiştir. Yanan rastgele bir mesken yoktur. Metruk bir bina yangında hasar görmüştür. Çok şükür insan can kaybımız yoktur.” dedi.


1500 hektarlık alan ziyan gördü

Tiryaki, hasar tespitine, söndürme çalışmalarının tamamlanmasının akabinde başlanacağını lisana getirerek, şöyle devam etti:

“Arazinin çok kırık olması, gecenin ilerleyen saatinden bu ana kadar şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında gruplarımız önemli zorluklarla karşılaşmışlardır.

Henüz, söndürme çalışmaları devam eden bu orman yangınında büsbütün söndürme çalışmalarından sonra ne kadar alanın yandığı arkadaşlarımız tarafından tespit edilecektir.

Şu anda yangın bölgesinde hem tarım yerleri hem de yangının ulaşmadığı gruplarımız tarafından korunan köylerin de olduğunu düşünürsek kesin yanan ölçüsü tam söndürme çalışmalarının nihayetinde bildireceğiz.

Yaklaşık 1500 hektar alanın bu yangında ziyan gördüğünü söyleyebiliriz. Vakit zaman rüzgar şiddeti 50 kilometreden 60, 70 kilometrelere kadar çıkmıştı.

Şu anda da şiddetli bir rüzgarla çaba edilmektedir. Bu yangında da 3 gece uçabilen helikopter etkin olarak söndürme faaliyetlerinde misyon almışlardır.”

Tiryaki, Antalya’nın Alanya ilçesinde çıkan yangına da grupların anında müdahale ettiğini ve yangının denetim altına alındığını hatırlattı.

“Hava araçları sayısı arttırıldı”

Bütün dünyada bu çeşit yangınlarla gayret edildiğine dikkati çekenn Tiryaki, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ülkemizde de bilhassa geçen yıl yanan ormanların ülke genelinde oluşturduğu bu vahametten sonra bu acı durum daha fazla önlem almamızı gerektirdi. Hava araçları sayısı arttırıldı, büyük makine ekipman destekleri yapıldı.

Kamu kurumlarının hava ve kara araçları yangınlarda faal kullanılmaya başlandı. Çok şükür çok kısa müddette 10-15 dakika üzere az müddette bu engebeli topraklarda orman yangınlarına müdahale edilir bir hale getirildi teşkilat. Dün sabah başlayan yangın bugün bu saat prestijiyle denetim altına alınmış oldu.”

“Henüz yangın dönemini bitmedi”

Tiryaki, vatandaşları ormanları muhafaza konusunda hassas olmaya davet ederek, “Özellikle orman yangınlarının kıymetli bir kısmı insan kaynaklı yangınlar. Bunların hepsi kasıtlı olmasa da kıymetli bir kısmında kasıt olmadığını düşünüyorum fakat insan kaynaklı yangınlar.

O nedenle tüm yurttaşlarımızı bu süreçte şimdi yangın döneminin kaybolmadığı, sıcakların devam ettiği bu periyotta hassasiyete davet ediyorum.

Zaman vakit gecenin geç saatlerinde toplumsal medya başta olmak üzere bazen yanlış haberlerin bir kısmı bilerek bir kısmı bilmeden yanlış haberlerin yayıldığını çok sayıda meskenin, köyün yandığı, yok olduğu üzere haberler yayıldı. Bunların hakikat bilgi olmadığını duyurmak istiyorum.” diye konuştu.

“Çıkış nedeniyle ilgili araştırmalar yapılıyor”

Yangında sabotaj ihtimaliyle ilgili soru üzerine Tiryaki, “Bütün yangınlarda birinci akla gelen soru bu, doğal olarak ‘Kasıtlı çıkan bir yangın mı?’ diye. Şu anda şimdi yeni denetim altına alındı. Elimize gelen birtakım bilgiler var.

Bunu sizlerden gizlediğimiz, sakladığımız için değil, tam kesin net bilgi elde edilene kadar şu anda açıklamak hakikat değil.

Şu anda ilgili üniteler tarafından yangının çıkış nedeniyle ilgili araştırmalar yapılıyor. Bugün bu saat prestijiyle fakat bunu söyleyebilirim.” cevabını verdi.

“Vatandaşlarımız bizlerle yakın iş birliği içerisinde oldular”

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan da yangın sürecinde hummalı ve ağır bir çalışmanın ortaya konulduğunu anlattı.

Tüm imkanların seferber edildiğini vurgulayan Pehlivan, etraf vilayetlerden de arazöz, itfaiye ve TOMA takviyesi sağlandığını kaydetti.

Çok sayıda grubun yangına müdahale ettiğini belirten Pehlivan, şu bilgileri paylaştı:

“Vatandaşlarımız bizlerle yakın iş birliği içerisinde oldular. Mahallelerimize yakın noktalardayken tedbiren 1000 civarında vatandaşımızı tahliye etmek durumunda kalmıştık lakin yangının denetim altına alınmasıyla şu anda mahallelerimizde de hayat olağanlaşmış oldu.

Şu anda rastgele bir konuk ettiğimiz vatandaşımız pansiyonlarda vesaire bulunmamaktadır. Yerleşim yerlerinde, konutlarda, konutlarla bir zayiat kelam konusu değil. Yangının başladığı dakikalarda gruplarımız yoğunlaştılar.

Belki rüzgarın tesiriyle biraz genişledi fakat uyum içerisinde, Orman Teşkilatımız, AFAD, UMKE, itfaiye üniteleri daima birlikte alanda gece saatleri de dahil kesintisiz bir halde bu uğraş devam etti.”


“Zararlar tespit edilecek ve imkanlar seferber edilecek”

Pehlivan, bundan sonraki süreçte hasar ve ziyan tespit çalışmaları yapılacağını, bölgedeki vatandaşların mağdur edilmeyeceğini söyledi. Vali Pehlivan, şöyle devam etti:

“Vatandaşlarımızın bağında, bahçesinde meydana gelen ziyanlar tespit edilecek ve devletimizin imkanları bu mevzuda da seferber edilecek. Daha evvelki yaşanan bu tıp düşüncelerde olduğu üzere hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek.

Bu bahiste şu anda alanda takımlarımız, kurullarımız çalışıyor. Tespitlerini gerçekleştiriyorlar. Bu tespitlerini bizlerle paylaşacaklar. Biz de ilgili bakanlıklarımızla gerekli uyumu sağlayacağız.”

303 konutta 790 kişi tahliye edilmişti

Mersin‘in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkisindeki ormanlık alanda dün sabah şimdi belirlenemeyen nedenle yangın çıkmıştı.

Kuvvetli rüzgarın da tesirli olduğu bölgedeki yangını söndürme çalışmalarına Mersin‘in yanı sıra Adana, Antalya, Karaman ve Konya’dan takımlar ile uçak ve helikopterler takviye vermişti.

Yangın, akşam saatlerinde Silifke ilçesi Hırmanlı Mahallesi’ne kadar yayılmıştı. İki ilçede tesirli olan yangın nedeniyle önlem maksatlı 303 konut boşaltılmış, 790 kişi tahliye edilmişti.


Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.