Medya botları Gamestop olayını körükledi

Medya botları Gamestop olayını körükledi
Medya botları Gamestop olayını körükledi

Facebook, Instagram, Twitter ve YouTube’daki yayınlar, GME (GameStop’un hisse senedi simgesi) ve “çizgiyi koru” gibi ticaret anahtar kelimelerini sürekli kullandı. Ticaretin başlangıcından başlayıp sonuna kadar her yayınlarında bu kelimeye odaklandılar. PiiQ, bu tür on binlerce hesap olduğunu söyledi. Botların arkasında kimin olduğu veya ne kadar etkili oldukları belli değil.

Reddit başkanı Steve Huffman bir duruşmada Kongre’ye yaptığı açıklamada, Reddit dışındaki botları izleme yeteneği sınırlı olmasına rağmen, botların hisse senedi satın alma çılgınlığında “önemli bir rol” oynamadığını düşündüğünü söyledi.

Yeni bulgulara bakılırsa durum böyle olmayabilir. Gerçek insanlardan çok botların etkisinde kalıyor olabiliriz. Reddit faaliyeti kısa satıcıları cezalandırmayı hedefliyor gibi görünse de, botların kötü niyetli etkenlerin GameStop kampanyasında yarattığı etkiyi etkileyemez. Dolayısıyla botların piyasayı manipüle etme endişeleri doğuyor.

Milyonlarca insanı stok çılgınlığına iten etkenin insanlar olmaması ihtimali endişe verici. Durum böyle devam eder ve botların etkisi kesin olarak ölçülebilirse sosyal siteler, ileriye dönük olarak botları kaldırmak için çabalarını hızlandırmak zorunda kalabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*