Karamollaoğlu: Erdoğan, dar gelirlilerin mesken sahibi olma umudunu seçim gereci olarak kullanmakta kararlı

Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu, parti genel merkezinde düzenlediği basın haftalık basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

“500 bin konut muştusu veren Sayın Cumhurbaşkanı sanki 2019 yılında muştusunu verdiği 100 bin konutun akıbetinden haberdar mı, merak ediyoruz” diye soran Karamollaoğlu, “Sayın Erdoğan, dar gelirlilerin mesken sahibi olma umudunu seçim gereci olarak kullanmakta kararlı. Daha da açık bir tabirle insanımızın umutları ile hisleriyle oynuyor adeta” diye konuştu.

Karamollaoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Hayat pahalılığının oluşturduğu kasvetleri gideremeyen ve memnuniyetsizleri ortadan kaldıramayan Erdoğan iktidarı kaybetme endişesiyle neredeyse elindeki bütün kartları masaya sürmeye başladı. Adeta kısmı bitirmek için tüm tuşlara basan bilgisayar oyuncusu üzere davranıyor. Ruhsal bir hava içinde. Ne var ki iktidarın vatandaşa verdiği muştular bu hayat pahalılığının yanında birer köpükten farksız gözüküyor. Kelamda en büyük müjde olarak takdim edilen mevzular bile birkaç hafta içinde tesirini yitiriyor. Zira, bu bahiste önemli adımlar atılamıyor. Taban fiyat artırımı, ek gösterge, EYT düzenlemesi derken yakın vakitlerde açıklanan TOKİ kampanyası iktidarın kendisinden süratle uzaklaşan seçmenlere yaptığı son teşebbüslerden birisi olarak tarihe geçti. Sayın Erdoğan, dar gelirlilerin mesken sahibi olma umudunu seçim gereci olarak kullanmakta kararlı. Daha da açık bir tabirle insanımızın umutları ile hisleriyle oynuyor adeta.

CUMHURBAŞKANI 2019’DA MUŞTUSUNU VERDİĞİ 100 BİN KONUTUN AKIBETİNDEN HABERDAR MI?: Konut, gündeme gelmişken bu sefer 500 bin konut muştusu veren Sayın Cumhurbaşkanı sanki 2019 yılında muştusunu verdiği 100 bin konutun akıbetinden haberdar mı, merak ediyoruz. Biz söyleyelim, 2019’da benzeri cümlelerle duyurulan 100 bin konut projesi temel basamağından öteye geçemedi, vatandaşımızın konut sahibi olma hayalleri ne yazık ki gölete dönüştü. Bunu da bilerek kullanıyorum; zira, Aksaray’da gölete dönüşen temellerden biri maalesef 16 yaşındaki bir yavrumuzun vefatına sebep oldu. Birbirine bağlamak için değil lakin bir gerçeği ortaya koymak için bu sözleri kullanıyorum. TOKİ, vatandaşın umutları üzerine inşa edeceği bu 500 bin konuta başlamadan evvel sanki 2019 hatta 2018 ve 2020 yılları ortasındaki kuraya açtığı projeleri bitirebilecek mi biz bunun tasasını, kuşkusunu taşıyoruz. Öte yandan bu konutlar bitirilse bile ödeme planları dikkate alındığında, yeniden dar gelirlilerin konut sorunu çözülmüş olacak mı? İstanbul’da 18 bin lira, Türkiye genelinde 16 bin liranın altında gelirli olanların bu projelerde rastgele bir hissesi olmayacağı kesin. Bu da bir itiraf, kendileri söylüyorlar. Çalışanlarımızın tahminen yüzde 70’i bu gelirin altında bir fiyata mahkûm.

PARALAR AÇIKLARI KAPATMAK İÇİN KULLANILACAK: Bir projenin önüne “sosyal” ibaresi eklenince; o proje, toplumsal bir proje olmuyor maalesef. Bu hiç de “sosyal olmayan konut projesi”nin ödeme planlarıyla, tekrar fakat toplumun belirli bir bölümü mesken sahibi olabilecek, ne kadar yapılırsa tabi… Ben size şimdiden açıkça söyleyeyim, bu paralar öteki niyetlerle ve sıkışık oldukları alanlardaki açıkları kapatmak için kullanılacak tekrar.

ÖZEL İRTİBAT VERGİSİ İLE 2,5 MİLYON VATANDAŞIMIZIN KONUT SORUNU ÇÖZÜLÜRDÜ: Yalnızca 2022 yılının birinci yedi ayında tahsil edilen Özel Bağlantı Vergisi fiyatı ise 4,7 milyar liradır. 1999 yılından beri tahsil edilen ve yıllık ortalama kurlar ile 38,2 milyar dolara tekabül eden tahsilat ile her biri 50.000 dolarlık (ortalama 1 milyon lira) 763.934 konut inşa edilebilirdi. TÜİK tarafından açıklanan 2021 datalarına nazaran; Türkiye’de ortalama hanehalkı büyüklüğü 3,23 kişidir. Buna nazaran sarsıntının yaralarını sarmak için bugüne kadar toplanan vergilerden yalnızca özel irtibat vergisiyle, toplam 2 milyon 467 bin 500 kişinin konut sorunu çözülmüş olacaktı ve Türkiye bugün yaşadığı konut problemini yaşamayacaktı. Kaynak soruyorlar ya, işte size kaynak.

BURSU ARTAN ÜNİVERSİTELİ GENÇLERİN SOFRASINDAKİ EKMEK KÜÇÜLÜYOR: Bakınız, enflasyonu hiç dikkate almadan rakamsal artışları büyüme öyküsü olarak anlatan Erdoğan, her fırsatta üniversiteli gençlere verilen burs ölçüsünü örnek veriyor. İktidara geldiklerinde 45 lira olan öğrenci bursunun, paranın kıymetine bağlı olarak 800 liraya çıkışını anlata anlata bitiremiyor Erdoğan. Ancak ne hikmetse, bursu artan üniversiteli gençlerin sofrasındaki ekmek küçülüyor, tabağındaki porsiyon azalıyor. KYK yurtlarındaki 2-3 kişilik odaları ranza koyarak hapishane hücresine çeviren hükümet, artık de yemeklerde fiks menü veriyor; daha ucuz olduğu için. Öğrenciler artık sabah kahvaltısında zeytinli poğaça yemeye mecbur bırakılıyor. Zeytinli poğaça dediklerinin içinde de zeytini orta ki bulasın, mikroskopla bakınca lakin görülebilecek cinsten… Gençlerimiz, dışarıda yemek yemeyi lüks olarak görüyor, yurtlarda karınlarını doyurma çalışıyordu. Fakat artık kaldıkları yurtlarda bile sadece açlıklarını bastıracak kadar yiyebilir hale geldiler. Geleceğini emanet edeceği gençlerin karnını doyuramayan iktidar, artık ülkeyi 5 yıl daha yönetme yetkisi istiyor, 2053 ve 2071 maksatlarından kelam ediyor. Ne diyelim; Allah akıl, fikirsin versin!

ERDOĞAN ABD’DEN BİR AYAĞINI ÇEKEMİYOR: Cumhuriyet tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’ne en çok ziyaret yapan devlet lideri Sayın Erdoğan olmuş. Bu kadar arbedeli hale gelmişiz, al gülüm ver gülüm bir sürü meşakkatler yaşamışız lakin Sayın Erdoğan ABD’den bir ayağını çekemiyor. Sonuç ortada, her geçen gün pervasızlaşan bir ABD var. Dün PKK’ya verdiği bilinmeyen saklı bir dayanağı bugün YPG’ye açıkça veren bir ABD var. PYD’yi Türkiye’ye, Atina’yı Ankara’ya tercih eden bir Amerika var. Bölgesel barış için kalıcı tahlilin adresi ne Washington ne de Moskova’dır. Ne NATO ne Şanghay beşlisidir.

CENTRAL PARK’TA YÜRÜYÜŞ YAPAN CUMHURBAŞKANI KENDİ ÜLKESİNDE BİN KİŞİLİK MUHAFAZA ORDUSUYLA GEZMEZ: Deva; kendi ayaklarının üzerinde durabilen bir Türkiye’dir. İktisadını güçlendirmiş, demokrasisini rayına oturtmuş bir Türkiye’dir. Deva şahsiyetli bir dış siyasettir, D-8 vizyonudur. İşte bu zihniyet değişikliği olursa ne olur biliyor musunuz? ABD’de Central Park’ta çok az müdafaayla yürüyüş yapan, her kesitten beşerlerle rahatça sohbet edebilen ülkenin Cumhurbaşkanı; kendi ülkesinde bin kişilik muhafaza ordusuyla, yüzlerce araçlık konvoyla gezmez. Tıpkı New York Central Park’ta nasılsa, Ankara Altınpark’ta, İstanbul Taksim’de, İzmir Kordon’da, Diyarbakır Sur’da da birebir formda insanıyla hemhâl olur. Yani tıpkı samimiyeti, muhabbeti ve müsamahayı kendi vatandaşına da gösterir.

ÇİLLER’İN ÇIKTIĞI KARDAK KAYALIĞINA BUGÜN ÇIKAMIYORLAR: Dün Kıbrıs’ı verebilmek için kampanya düzenleyenler, bugün Kıbrıs’ta iftihar etme noktasında bütün milletlerarası topluluk tarafından tanınmalıdır diyen bir anlayışa sahibiz. Tansu Çiller’in çıktığı Kardak kayalığına bugün çıkamıyorlar. Savaş noktasına geldiler, bu ne biçim anlayış? 18 adaya Yunanlar, göz nazaran göre yerleşti! Bu nasıl mantık Allah aşkına? Muhalefet, iktidarın yanlışlarını lisana getirdiği taktirde, birileri çabucak zirvesine balyoz üzere iniyor! Bu anlayış içinde siz nasıl adaletten bahsedersiniz?” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.