Joe Biden, İsrail’de BAE ve Hindistan’la tepe yapacak

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Lideri Joe Biden’ın Orta Doğu ziyareti kapsamında İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Hindistan ve ABD ortasında yapılan besin güvenliği tepesinde yer alacağını ve Suudi Arabistan’da Orta Doğu vizyonuna ait açıklamalarda bulunacağını açıkladı.

Anadolu Ajansı’nın haberine nazaran, Jake Sullivan, Beyaz Saray’daki günlük basın brifinginde, Biden’ın yarın başlayacak İsrail, Filistin ve Suudi Arabistan’ı içeren Orta Doğu tipine ait değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Dünyanın daha rekabetçi bir yer halini aldığını ve bu kapsamda Orta Doğu ile ağır ilgilerin sürdürülmesi gerektiğini” söyleyen Sullivan, şu anda Biden’ın misyona geldiği günkünden daha istikrarlı bir Orta Doğu olduğunu tez etti.

Biden’ın ziyaretinin birinci durağının İsrail olacağını aktaran Sullivan, ABD Lideri’nin burada ikili görüşmelerde bulunacağını, İsrail, BAE, Hindistan ve ABD ortasında sanal olarak düzenlenecek besin güvenliği doruğunda yer alacağını lisana getirdi.

Sullivan, Biden’ın Batı Şeria ziyareti kapsamında Filistin ile tekrar kurulan bağları ele alacağını ve Filistin Devlet Lideri Mahmud Abbas ile bir ortaya geleceğini söz etti.

‘BİDEN, SUUDİ ARABİSTAN’LA İLGİLİ AÇIKLAMALARINDAN PİŞMAN DEĞİL’

Biden’ın İsrail’den Suudi Arabistan’ın Cidde kentine gideceğini belirten Sullivan, “Biden, burada katılacağı Körfez İşbirliği Kurulu (KİK) Toplantısı sonrası Orta Doğu vizyonunu anlatacak” dedi.

Sullivan, Biden’ın Suudi Arabistan ziyaretinde petrol fiyatlarının azaltılması ve güç güvenliği konusunu ele alacağını bildirdi.

Biden’ın, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın ailesiyle teğe bir temasının olmadığını lakin grubunun görüştüğünü aktaran Sullivan, “Biden, seçim kampanyası devrinde Suudi Arabistan hakkında söylediklerinden pişman değil” sözünü kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.