Japonya ve Hindistan ortak hava tatbikatı gerçekleştirecek

Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa ve Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ve Savunma Bakanı Rajnath Singh ile bir ortaya geldi.

Tokyo’daki 2+2’li dorukta bakanlar, Çin’in bölgesel yayılmacılığı karşısında Japonya ve Hindistan‘ın yakın bir tarihte ortak savaş uçağı tatbikatı düzenlemesi konusunda mutabakata vardı.

Görüşmede 4 Bakan, iki ülke ile ABD ve Avustralya‘nın da dahil olduğu Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’nda (Quad) iş birliği dahil çok taraflı çerçeveyi teşvik edeceklerini taahhüt etti.

Hayaşi, Çin‘in son askeri ataklarının Japon halkının güvenliğine yönelik “ciddi sorun” oluşturduğunu belirterek, bunun memleketler arası barış ve istikrarı da etkileyebileceğini söyledi.

Jaishankar ise “sarsılmaz” olarak nitelendirdiği iki ülke ortasındaki dış siyasetle güvenlik alanındaki meydan okumalara yönelik iş birliğinin pekiştirildiğini kaydetti.

Zirve sonrası yapılan ortak açıklamada, “hukukun üstünlüğü ve tehditten uzak bir Hint-Pasifik” hedeflendiği ve bölgede statükoyu değiştirecek tek taraflı teşebbüslere karşı çıkılacağı vurgulandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.