İzmir Barosu’na ‘nefrete inat, yaşasın hayat’ davası açılıyor

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, 2020 yılında yaptığı “İslam, zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lutiliği, eşcinselliği lanetliyor” açıklamasıyla reaksiyonlara neden olmuştu. İzmir Barosu, Erbaş’ı eleştirerek “Nefrete inat, yaşasın hayat” başlığıyla şu açıklamayı yapmıştı:

“Nefret telaffuzları, temelinde insan hak ve özgürlükleri ile tarihî kazanımları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Asıl gayret edilmesi gereken, bu ayrımcı ve nefret dolu anlayıştır. Nefret telaffuzlarına karşı yaptırımlar getirmesi ve bu tabirlerin engellenmesi gereklidir. Cinsel yönelime dayalı ayrımcılık da ırka, renge ve kökene dayalı ayrımcılık kadar önemli bir sıkıntıdır. Diyanet İşleri Başkanı’nı yaptığı ayrımcı ve nefret söylemi içeren konuşması nedeniyle kınıyoruz.”

ÖNCE TAKİPSİZLİK

Açıklamanın akabinde İzmir Barosu Lideri Özkan Yücel ve Baro İdare Konseyi üyelerine Karşıyaka Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldı. Soruşturma üzerine Yücel ve idare konseyi üyeleri savunma yapmayı reddetti, düzenlenen fezlekede ismi geçen avukatlar hakkında kabahat işlendiği tarafında kâfi kanıt bulunmadığından kovuşturma müsaadesi verilmedi.

İKİNCİ İDDİANAME

Mahkemenin takipsizlik kararına karşın, Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı, İzmir Baro Lideri Yücel ve 10 idare heyeti üyesi hakkında iddianame hazırladı.

İddianamede, yapılan tebligatlara karşın savunmada bulunmayan avukatların “Halkın bir bölümünün benimsediği dini bedelleri alenen aşağılama” suçlamasıyla İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verilmesi talep edildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.