İşten çıkarılan öğretmen borçlu olarak gösterildi

Afyon’da özel bir meslek lisesinde çalışan öğretmen, ek ders ücretlerini isteyince önce istifa etmiş gibi gösterildi sonra okul yönetimi tarafından borçlu çıkarıldı.

İşten çıkarılan öğretmen borçlu olarak gösterildi

Berkay SAĞOL

Afyon Batı Eğitim Kurumları Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji’nde 2017 yılında göreve başlayan bir edebiyat öğretmeninin, işten çıkarma yasağına rağmen görevine son verildiği ileri sürüldü.

Batı Eğitim Kurumları Özel AOSB Rahmiye Sare Palalı Teknik Koleji’nde çalışan bir öğretmen ek ders ücretlerinin ödenmediği ve asgari geçim indirimi sağlanmadığı gerekçesiyle 15 Mart tarihinde okul yönetimine ihtarname verdi.

İhtarnamede, 45 ay boyunca okulda görev yapan öğretmene, haftada en az 40 saat derse girmesine rağmen ek ders ücreti ödenmediği, eğitime başlangıç ödeneği ve asgari geçim indirimi hakları verilmediği ve yaptığı fazla çalışmalarının da ödenmediği belirtildi. Ayrıca, öğretmenin tüm bu sorumlulukları gerçekleştirmesine rağmen Kod-29 ile işten çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

İhtarnamede, öğretmenin verilmeyen ek ders ücretleri, eğitime hazırlık ödeneği, asgari geçim indirimi ile ocak, şubat ve mart aylarına ait olan maaş ödemeleri ve kısa çalışma ödeneğine tabi tutulmadan kaynaklı olarak 279 günlük prim kaybının ödenmesi istendi. İhtarnamenin ardından okul yönetimi, öğretmeni 31 Mart tarihinde istifa koduyla işten çıkararak kendisine 16 Nisan’da karşı bir ihtarname yolladı.

Okul tarafından gönderilen ihtarnamede ise öğretmen borçlu çıkarıldı. Öğretmenin eksik sayıda derse girdiği, avans ödemesi aldığı, fazladan eğitim ödeneği aldığı sehven maaş ödendiği belirtilerek, okula toplamda 7 gün içinde 32 bin 259 TL ödeme yapması gerektiği ifade edildi.

Okul yetkilileri BirGün’e yaptıkları açıklamada şunları söyledi: “Öğretmenin bizden hiçbir alacağı yok, her şey yasaya uygun. Hatta o kişinin bize borcu var. Onun hakkında da yasal süreci başlatacağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir