Erzurum’da, Kur’an kursunda cinsel istismar ve azap argümanlarına tutuklama

Erzurum’un Palandöken ilçesinde Hacı Bahattin Evgi Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nda, 14 yaşındaki M.K., yurtta tehdit edilip cinsel istismara uğradığını ileri sürdü.

Belletmen olarak vazife yapan Hakan Aslankafa tarafından istismara uğradığını söylemesi üzerine, aile 2 Aralık 2021’de cürüm duyurusunda bulundu.

Hakan Aslankafa’yı gözaltına alınırken, pedagog eşliğinde M.K.’nin sözüne başvuruldu.

Emniyetteki sözünde suçlamaları reddeden Aslankafa, 1 gün sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

14 çocuk azaba maruz kaldı

Aslankafa, 8 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu savıyla 31 Mayıs 2022’de yargılandığı 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce birinci duruşmada 119 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

Soruşturmada, kursta kalan ve yaşları 10 ile 12 ortasında değişen 14 çocuğun ise azaba maruz kaldığı ortaya çıktı.

Çocukları dövdüğü sopaya ‘Haydar’ ismini verdi

DHA’nın haberine nazaran; kurs müdürü ve hizmetli hakkında hazırlanan iddianamede, çocukların tek tek alınan sözlerinde, şiddete maruz kaldıklarını ve hizmetli Uğur Güngör’ün kendilerini ‘haydar’ ismini verdiği sopa ile dövdüğünü belirtti. Çocuk mağdurlardan U.B., 1,5 yıldan beri Hacı Bahattin Evgi Yatılı Kur’an Kursu’nda öğrenci olduğunu, kendisine ve arkadaşlarına makus davranıldığını, ortada da dövüldüklerini belirtti.

“Aileme anlattığında hoca bir daha yapmayacağına dair kelam verdi fakat dövmeye devam etti”

Kurs müdürü Nuhi Karababa ve hizmetli Uğur Güngör’den şikayetçi olduğunu belirten söyleyen U.B., “Yurt müdürü Nuhi Karababa ders veremeyince tekme tokat beni ve arkadaşlarımı dövdü sonra ‘haydar’ isimli sopayla sırtıma vurdu. ‘Neden vuruyorsunuz’ dediğimde, ‘Kes sesini, sus ulan sana mı soracağım’ dedi. Bu dayak sonucu canım çok yandı. Bu olayı aileme anlattığında hoca bir daha yapmayacağına dair kelam verdi lakin her seferinde bizi dövmeye devam etti. “Uzun tırnakları ile kulağımı tekraren çekti” Nuhi Karababa beni yaklaşık 20 sefer dövdü. Uzun tırnakları ile kulağımı tekraren çekti. Kulak ve kolumda morarmalar oldu. Ayağındaki terlikle de vurdu.

“Ağladığım için başımı masaya vurdu”

Bir gün bağdaş kurup oturduğum sırada ‘La mal düz otursana, konuşmasana’ dedi ve kulaklarımı çekip, başımı iterken sıraya çarptım. Ağladığım için başımı masaya vurdu. Nefessiz kaldım. Sırtım ve kulaklarım bu dayaktan sora çok feci biçimde morardı.” dedi.

Tutuklu yargılama kararı verildi

Erzurum 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, 14 mağdur çocuğun aileleri ile 2 sanık katıldı.

Çocukların üstün faydası gözetilerek birinci celsede tabirleri alınmadı. Sanıklar Nuhi Karababa ve Uğur Güngör, çocuklara şiddet uygulamadıklarını öne sürerek, suçlamaları kabul etmedi.

Tutuksuz Karababa ile Güngör’ün, argüman makamının talebi üzerine yargılanmalarına tutuklu olarak devam edilmesine karar verildi.

Duruşma, 27 Ekim’e ertelendi. 119 yıl mahpus cezası Kursta istekli belletmen Hakan Aslankafa ise 8 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu argümanıyla yargılandığı 4’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 31 Mayıs’taki duruşmada 119 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı.

Sanık yakınları, mağdur ailelere saldırdı

Öte yandan duruşma sonunda sanık yakınları mağdur aileler ve avukatlarına saldırırken, ortaya polisler girip mani oldu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.