Erdoğan’ın da katılacağı üçlü dorukta İran’ın emeli aşikâr oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de gideceği İran’daki üçlü tepe öncesinde dikkat cazibeli açıklamalar geldi.

Bütün dünyanın gözü bugün İran’da… Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in de katılacağı üçlü tepe bugün İran’ın başşehri Tahran’da gerçekleşecek.

Erdoğan bugün İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile görüşecek ve ülkenin manevî önderi Ali Hamaney ile bir ortaya gelecek. Erdoğan ayrıyeten İran’da Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile
görüşecek ve Üçlü Tepe Toplantısı’na katılacak. *Erdoğan, Putin ve Reisi ile ortak basında toplantısı düzenleyecek.

Türkiye’nin Suriye’ye bir askeri operasyon hazırlığı içinde olduğu bir periyotta düzenlenecek bu aktiflik, 24 Şubat’tan beri nadiren ülke dışına çıkan Rusya önderi Vladimir Putin’in de katılacağı için kritik bir ehemmiyete sahip.

Fakat üçlü tepeye saatler kala dikkat cazibeli bir açıklama İran’dan geldi… İran medyası, görüşmede Tahran idaresinin planını ve maksadını ortaya döktü. İran medyasında yer alan haberlerde, İran’ın Suriye konusundaki arabuluculuk gayretlerine Türkiye ve Rusya’dan dayanak isteyeceği belirtildi.

“ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ”

İran’ın Fars News haber ajansı, görüşmede Suriye’deki tansiyonun görüşüleceğini aktardı. Savlara nazaran Suriye dışişleri bakanının da birkaç gün içinde İran’a gelme ihtimali olduğu da ortaya çıktı. İran medyasında yer alan haberde Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yapmayı planladığı operasyondan rahatsızlık duyulduğu da ima edildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın, “Türkiye Suriye hududunda bir askeri operasyon düzenleme ihtimalini konuşuyor ve biz de bu krizi çözmeye ve Türkiye’nin güvenlik telaşlarını diplomasi yoluyla çözmeye çalışıyoruz” açıklamasına da yer verildi.

İran Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamalarına yer veren İran medyasında yer alan haberlerde, “Elbette bu hassas bir husus ve savaşa başvurmak ve Suriye halkının yerinden olmasına sebep olacak yeni bir dalga yaratmamak için bunu diplomasi yoluyla çözebiliriz. Dışişleri bakanı, Suriyeli mültecilerin konutlarına gönderilmesinin, barış ve istikrarın sağlanmasına yardım edilmesinin ve güvenlik mevzularının üçlü görüşmede en değerli gündem hususları olduğunu söyledi” tabirine de yer verildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.