Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bilgiç’ten Yunanistan’a yalanlama ve kınama

Büyükelçi Bilgiç, Yunanistan’ın hava alanı ihlali tezleriyle ilgili soruya yazılı yanıt verdi.

Yunanistan Hava Kuvvetlerine ilişkin F-16 uçaklarının 16 Mayıs’ta Gökçeada’nın batısında ve 17 Mayıs’ta Enez’in batısında Türk hava alanını ihlal ettiğini belirten Bilgiç, Türk Hava Kuvvetlerinin bu provokatif ihlallere mütekabiliyet ve angajman kuralları gereği gerekli cevabı 18 Mayıs’ta verdiğini kaydetti.

Açıklamasında Bilgiç, “Yunanistan, bir kere daha kendi tahrikkar hareketleriyle başlattığı gerginliği kullanarak memleketler arası kamuoyunun algısını ülkemize karşı şekillendirmeye çalışmaktadır. Bu çerçevede, Yunanistan Dışişleri Bakanlığının 20 Mayıs tarihli açıklamasında ülkemize yönelttiği mesnetsiz sav ve ithamları külliyen reddediyor, hava alanımıza yönelik Yunan ihlallerini kuvvetle kınıyoruz.” tabirlerine yer verdi.

Bilgiç, bu tıp olayların tekrar yaşanmaması için Yunanistan’ın Ege’deki provokatif hareketlerini sonlandırması ve bir yıldır toplantılarına katılmaktan imtina ettiği hem ikili hem de NATO bünyesinde başlatılan İtimat Arttırıcı Tedbirler sürecine ciddiyetle yaklaşması gerektiğini vurguladı.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.