Çocuklarda Ödev Yapma Alışkanlığının Kazandırılması

Çocuğun okula başlamasıyla birlikte ödev yapma sorunu ortaya çıkar. Verilen ödevler, çocuklara sorumluluk kazandırmak, okuldaki öğrendiklerini pekiştirmek, öğrenmenin sadece okulda olmadığını çocuğa anlatmak için iyi bir fırsattır. Söz konusu ödev yapmak olunca birçok ebeveyn çocukları ile sorun yaşanmaya başlar.
Çocuklara Neden Ödev Verilir?
Ödevlerin amacı öğrencilerin okul dışındaki zamanlarını da bilgi edinerek geçinmelerini sağlamaktır. Çocuklara düzen ve sorumluluk kazandırır. Anne ve babadan ayrı bir birey olarak bağımsız iş yapabilmelerine olanak sağlar. Ödevlerini düzenli olarak yapan bir çocuk elde ettiği bilgi birikimi ile problemlerini çözer ve belli bir disipline ulaşır. Ödev çocuklar için zorunlu bir etkinlik olduğu için birçok çocuk tarafından sevilmez. Çocuğa ödevi sevdirmek çocuğun başarısı için büyük önem taşır. Ödev yapılan ortam da en az ödev yapma alışkanlığı kazanımı kadar önemlidir.
Ödev Yapılacak Ortam Nasıl Olmalı?
İmkanınız varsa çocuk ödev yapacağı yeri kendisi beğensin ve seçsin. Çocuklara sağlanacak iyi bir ortam çocukların öğrenme ve algılamasını olumlu yönde etkileyecektir. Çok sıcak ya da çok soğuk oda ders çalışmayı olumsuz etkiler. Odanın ışıklandırma sistemi de yeterli düzeyde olmalıdır. Aşırı ışık, ya da karanlık ortam çocukların gözbebeklerinin çabuk yorulmasına neden olur. Ders çalışılacak ortamda televizyon, tablet gibi dikkat dağıtacak unsurlar bulunmamalıdır.
Ödev Konusunda Çocuğa Karşı Nasıl Bir Tutum Geliştirmeliyiz
Ödev yapan çocuğa sürekli müdahale etmek, çocukların yalnız kaldığı zaman problemlere çözüm üretememesine, problemlerle baş edememesine neden olur. Ödev yaparken anne ve babasından sürekli yardım alan çocuklarda anne ve babaya bağımlı hale gelirler. Bu aşamada anne ve baba çocuğa rehber olmalı yol göstermelidir. Onlar adına kesinlikle problemi çözmemelidir. Ödev yaparken çocuğu yalnız bırakmak çocukta zorluklar karşısında desteksiz kalacağı duygusu uyandırır. Bu yüzden çocuğa sağlanacak yardım ölçülü olmalıdır.

Ödev yapan çocuğa yapılacak yardımın ölçüsü iyi ayarlanmalıdır. Çok yardım etmek ya da hiç yardım etmemek çocukta sorun oluşturur. Ödev yapma konusunda hiç yardım etmemek çocukların zorluklar karşısında desteksiz kalacağı duygusunu uyandırırken çok yardım etmekte size bağımlı kendi sorununu çözemeyen birey olmasına neden olur. Yardımcı olmak demek ödev konusunda çocuğu bilgilendirmek, araştırma yapmasına teşvik etmek, bilgiye ulaşma yollarını öğretmektir. Çocuk adına problemi çözmek, cevabı direk söylemek, çocuğun ödevini yapmak çocuğa yardım etmek değildir. Bu davranışınız çocuğunuzu tembelliğe, rahatlığa ve sorumsuzluğa teşvik eder. Çocukların öğrenme sürecini olumsuz etkiler.

Anne ve baba olarak çocuğunuza ders çalışabileceği verimli bir ortam hazırlayın. Ders çalışma ortamından dikkat dağıtıcı unsurları kaldırın. Çocuklarınıza ödevlerini ne zaman yapması gerektiği konusunda destek olun. Çocuğun yaşına, olgunluğuna ve ihtiyaçlarına göre bir çalışma programı oluşturun. Bu programda çocuğun yeteri kadar dinlenmesine izin verin. Çocuğun çalışma masasında dikkat dağıtan nesnelerin olmamasına dikkat edin. Çocuğun ayrı bir odası olsun. Odasında ona ait çalışma masası ve kitaplık olsun. Bu durum çocuğa aidiyet duygusu ve sorumluluk bilinci kazandırır. Çocuğu sık sık uyarmak yerine onu motive etmeye çalışın. Oyun oynamak isteyen çocuğa ödevlerini bitirdikten sonra oynayabileceğini söyleyin.

Ödevini çabuk bitiren çocuğa kızmayın. Özensiz ödev yaptığı zaman ödevi yeniden kontrol edeceğinizi söyleyin. Ödev konusunda direnen çocukla kesinlikle inatlaşmayın. Çocuklarınız ödev yaparken zorlandığı zaman kalemi elinize alarak müdahale etmeyin. Çocuğun yerine ödevlerini yapmayın. Ödev yapma işini bir ödüle bağlamayın. Başarılı olduğu zaman, hak ettiği zaman ödül alacağını bilmesi gerekir. Ödevin çocuğun bir görev ve sorumluluğu olduğunu bilmesi gerekir. Her ödev yaptığında bir ödül beklentisi içine girmemesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir