CHP Lideri’nin belediye başkanları açıklaması

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu gündemdeyken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan gelen açıklama dikkat çekti. Kılıçdaroğlu’nun özellikle İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları’nın Cumhurbaşkanlığı yarışına gireceği iddiaları konuşulurken gelen bu açıklaması gazeteciler tarafından yorumlandı.

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın, Kılıçdaroğlu’na bir dönem daha Belediye Başkanı olmak istediğini ilettiğini yazdı. İmamoğlu’na da bir parantez açtı.

“Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda çok istekli. O nedenle Kılıçdaroğlu’nun sözleri İmamoğlu’na ‘sen aday değilsin’ mesajı olarak yorumlanıyor. Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı denkleminin dışına itmek için bir biri ardına hamlelerini yapıyor. Ama Ekrem İmamoğlu henüz kozlarını sahaya sürmedi.”

“İYİ PARTİ YÖNETİMİ OLUMSUZ”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardınan gündeme gelen Yavaş ve İmamoğlu’nun adaylığı iddiaları için Yeni Şafak Yazarı Mehmet Acet de farklı bir iddiayı köşesine taşıdı. Hem CHP’nin hem de İYİ Parti’nin bu isimlere sıcak bakmadığını söyledi.

“Genel Başkan Meral Akşener’in yakın kurmaylarından biri ile bu meseleyi konuştuğumda fark ettim ki, İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına aynı gerekçelerle İYİ Parti yönetimi de olumsuz bakıyor.”

Acet, Yavaş veya İmamoğlu’nun adaylığına İYİ Parti yönetiminin, Başkanlıkların belediye meclisi aritmetiğine göre AK Parti’ye geçme olasılığı nedeniyle soğuk baktığını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir