Cenevre’deki Libya görüşmeleri sonuçsuz kaldı

İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya’nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi ile Libya Devlet Kurulu ortasında yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Libya’nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi ile Libya Devlet Kurulu ortasında yapılan ve Libya’da Aralık 2021’de yapılması planlanan seçimler için anayasal bir temel ile süreksiz düzenlemeler üzerinde mutabakata varmayı amaçlayan görüşmelerden sonuç çıkmadığı bildirildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Stephanie Williams yaptığı açıklamada, devlet lideri, parlamento ve hükümetin rolü ve yetkileri üzerinde mutabakata varma konusunda ilerleme kaydettiklerini, fakat öteki farklılıklar ortasında muahede sağlayamadıklarını tabir etti. Williams “İlk devlet başkanlığı seçimlerinde adayların uygunluk kuralları konusunda uyuşmazlık devam ediyor” sözlerini kullanarak, uyuşmazlığı çözmek için ileriye dönük alternatif yollar konusunda tekliflerde bulunacağını açıkladı.

SEÇİMLER YAPILAMAMIŞTI

BM liderliğindeki Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun Kasım 2020’de düzenlediği toplantılarda, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti, lakin kimi tartışmalı adayların seçime katılması konusundaki fikir ayrılıkları nedeniyle çıkmaza giren seçimler yapılamamıştı.

Libya’nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi, geçtiğimiz mart ayında Ulusal Birlik Hükümeti’nin vazife mühletinin dolduğu gerekçesiyle Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmiş, BM tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise istifa etmeyi reddetmiş ve vazifesi seçilmiş bir hükümete devredeceğini söz etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.