Borsa günü rekorlarla tamamladı… Tarihi tepe

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 6,25 puan artarken, toplam süreç hacmi 73,1 milyar lira ile rekor düzeyde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,39, holding endeksi yüzde 0,07 paha kazandı. Dal endeksleri ortasında en çok kazandıran yüzde 4,10 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 2,44 ile irtibat oldu.

Açıklanan büyüme verisinin beklentilerden düzgün gelmesiyle günü yüzde 0,20 çıkarla 3.171,21 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük kapanışını gerçekleştiren BIST 100 endeksi, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 3.198,99 puana taşıdı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s de Türkiye iktisadı için bu yıla ait büyüme varsayımını yüzde 3,5’ten yüzde 4,5’e yükseltti.

Analistler, merkez bankalarının agresif faiz artırımlarına devam edeceği beklentilerinin açıklanan bilgilerle desteklenmesi ile global hisse piyasalarında temkinli bir seyir izlendiğini söyledi.

Yarın yurt içinde imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi PMI başta olmak üzere data gündeminin takip edileceğini söyleyen analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.200 düzeyinin direnç, 3.050 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.