Bodrumlular ayaklandı! Mehmet Cengiz’e açık mektup: Cennet Koy’a dokunma

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’ndeki Cennet Koy’da iş adamı Mehmet Cengiz’in yapılmayı planladığı turistik tesis, rezidans ve marina için 678 bin metrekarelik hazine yerinde proje başlanacağının ortaya çıkmasına ilçedeki siyasilerden sonra STK’lar da reaksiyon gösterdi.

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Gölköy Mahallesi’ndeki turistik Cennet Koy’da muhafaza altında olan 678 bin metrekarelik hazineye ilişkin arazinin Mehmet Cengiz tarafından 278 Milyon TL’ye alınarak turistik tesis, villa, rezidans ve marina inşaatına başlanacağının ortaya çıkmasına Bodrumlu STK’lar sert reaksiyon gösterdi.

“NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ”

Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Gizem Esmer, oda olarak Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen projeyi takip ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

*2020 yılı itibariyle, basın aracılığıyla kamuoyu gündemine gelen Cengiz Holding’e ilişkin Bodrum Bir Turizm Yatırım A.Ş. tarafından yapılması planlanan proje bu etaba gelinceye kadar, tüm itirazlara ve hukuksal çabalara karşın hayret edilecek bir süratte ‘gururla’ lansmanı yapılacak hale gelmiştir.

Bodrum Mimarlar Odası Temsilcisi Gizem Esmer

*Bölgenin turizm ismi altındaki lüks konut projeleriyle tanınan hale gelmesine paralel olarak, Osmanlı tapu kayıtlarına dayandığı öne sürülen mülkiyetle ilgili sorunlara ve bu mevzu ile ilgili süren davalara karşın, hazine parselleri olarak süreç görmesi ve satışa, ihaleye husus edilmesi, ardından süratlice yapılaşmanın önünü açacak muhafaza statülerinin düşürülmesi ve bu idari sürece de açılan ve kazanılan davaya karşın, bu parselleri satın alan şirketin süratlice proje ve uygulamaya girişmek istemesi, yargı süreçlerini beklememesi elbette ülkemizin geldiği nokta itibariyle, yargı kararları geriden gelse dahi yapanın yanına kar kaldığı zihniyetin kendini göstermesinden öteki bir şey değildir.

*Bunu hepimiz biliyoruz. Bilindiği üzere kelam konusu proje alanında 2021 Mayıs alanında Cengiz İnşaat tarafından 1. Derece Arkeolojik Sit Alanında bulunan yerleşme kalıntıları tahrip edilerek yol açılma teşebbüsünde bulunulmuştu.

*Ülkenin öteki yerlerinde olduğu üzere burada da pervasızca tahribat yapan şirketin icraatlarını görünce, ‘yaptıklarının yapacaklarının teminatı’ olduğundan kuşku duymuyoruz.

*Koydaki inşaat şirketlerinin talepleriyle, sit alanlarına karşın açılmak istenen yollar; şaşırtan süratte çıkan Muhafaza Şurası Kararları; Doğal Sit Alanlarının kapsam ve derece değişikliklerine Lokal idarenin açtığı ve kazandığı dava ve aslında gözle görülür harika bir doğal hoşluğun kıyımına yeniden ‘Turizm ve Markalaşma’ ismi altında lanse edilen projelerle ile dikkatleri üstüne toplayan, ismiyle müsemma ‘Cennet Koy’un cehenneme dönüştürülmek istenmesi sürecinin takipçisi olacağız.

BODRUM’UN CENNET KOYLARINDA TALAN TAM GAZ SÜRÜYOR

Bodrum Kent Kurulu Lideri Arif Yılmaz ise Bodrum’da talanın tam gaz sürdüğünü belirterek şöyle konuştu:

*Bizler kentimize karşı işlenen cürümleri detayları ile açıklayarak toplumsal bilince katkı koyma ve yetkilileri aktif uğraşa davet etmeye devam ede duralım “Bodrum talanı” tam gaz sürüyor.

*İşin içine rant girince ne doğal sit ne tarihi sit ne de planlama kimsenin umurunda değil. En üst makamlardan çaktın mı imzayı her yer inşaat alanı.

*Doğa etraf, ekoloji, tampon bölge, müdafaa alanı, iklim değişikliği, bilim vs. hepsi süslü laflar.

*Domuzlar sokak hayvanı olmuş site bahçelerinde, foklar marinada plajda, açık büfe talanı hatalısı arılardan canını zehirden kurtarabilen birkaçı mavi seyahatte karar kılmış ve koylara göç etmiş, oralar da yapılaşana kadar süreksiz sığınma peşinde.

*Bodrum halkı kurallara uyma, kanunlara hürmet ve misafirperver-hoş görülü karakteri ile yarattığı “Bodrum” markasının altında ezilmeye devam ediyor.

*Az katlı yapılaşma, beyaz boyalı yahut yöresel doğal taş yapılı konutlar, tarihe-kültüre hürmet ve çok göç almasına rağmen, hazine-orman alanlarının işgal edilmeden, gecekondulaşmadan korunması bize, denizin doldurulması, deniz çayırlarının yok edilmesi, kıyı işgali, sit alanlarının, ormanların yok edilmesi, ekolojik tahribat size.

*Lafa gelince biz istemezükçü, siz yatırımcı! Oh ne ala memleket.  Bodrumlu bunu unutmaz ve asla razı olmaz” dedi.

DANIŞTAY SATIŞI İPTAL ETMİŞTİ, GÜÇLÜ BİR HUKUK ÇABASI VERECEĞİZ

Bodrum ve Muğla bölgesindeki etraf ve tabiat savaşçılarının istekli hukukçusu ve araştırmacı Mehmet Çilsal ise şöyle konuştu:

*Cennet Koy’daki  yapılaşma teşebbüsünün 2012 yılında başladığını belirterek  “678.963 metrekarelik 107/1 nolu parsel Özelleştirme Yönetimi’nden satın alınmış, bu satın alma süreci Danıştay kararlarıyla iptal edilmiş, Danıştay Kararlarını Yönetim yerine getirilmeyince ceza davaları açılmış, evraklar Yargıtay’a taşınmış, biz yurttaşlar bu nasıl hukuk devlet diye şaşırıp kalmıştık.

Mehmet Çilsal

*Muhtemelen yönetim mahkemelerinin iptal kararları genelgeler yoluyla etkisiz hale getirilmiş ve böylelikle özelleştirme süreçleri yenilenebilmiş gözüküyor.

*Şirket’in 2. Etap  projesini ise ülke kamuoyu olarak bugünlerde duyduk. Bulgari Hotels & Resorts ile akraba olunmuş aşikâr ki. Lüx oteller ve tatil meskenleri ismi altında apart villalar projelendirilmiş.

*Cengiz Holding,  her ne kadar özelleştirme yoluyla araziyi satın almış olsa da projelerini gerçekleştirmesi o denli kolay olmayacak.

*Kıyı ve deniz alanlarının Akdeniz Fokları Hayat Alanı olması ve Arkeolojik Sit Alanlarının varlığı zati uykusunu gereğince kaçırtıyordur.

*Yatağan’da olduğu üzere Cennet Koy’da da güçlü bir hukuk gayreti verilecektir.

*Yarımadamız ne yazık ki pis işlerin, çökmelerin, uyuşturucu trafiklerinin, kirli global ve ulusal sermayenin  gözdesi durumundadır. Bu gidişatı Bodrum Kamuoyu olarak çok yakında bilakis çevireceğimize inanıyorum.

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi

MEHMET CENGİZ’E MEKTUP GÖNDERDİLER

Bodrum Yurttaş İnsiyatifi kümesi üyeleri bugün öğlen saatlerinde Bodrum PTT Müdürlüğü’ne giderek Mehmet Cengiz’e projeden vazgeçmesi için “Cennet Koya’a dokunma aklından bile geçirme” başlıklı mektup gönderip, PTT önünde basın açıklaması yaptı.

İnsiyatif üyeleri açtıkları ve üzerinde “Cennet Koyumuzda Yağma İstemiyoruz. Nokta” yazılı pankart ile Cengiz’e reaksiyon gösterdi.

İnsiyatif ismine açıklama yapan Ayhan Karahan şu sözleri kullandı:

*Danıştay’ın 2 sefer iptal ettiği bir proje var. Yargı kararı tanınmıyor. Hukuk devleti mi? Guguk devleti mi? Demek ki; birilerinin hukuka ve kararlarına saygıyı öğrenmesi gerek.

*Söz konusu yer mahkemelik. Süreç istinafta devam ediyor. Hukuken katılaşmamış bu durumda; Özelleştirme Yönetimi’nin tavrı, “Kim takar ve bekler yargı kararını” tutumudur.

*Sabah-akşam tarihten, kültür bedellerinden kelam edenlerin; SİT alanı üzerindeki bu vicdansızlığı, tıpkı vakitte samimiyet testidir. Mehmet Cengiz biraz da (Millete) o malum küfürü ile bilinir. Kendisini uyarmış olalım; “Bodrum’da onun başındaki üzere bir millet yok.”

*Bodrum binlerce yıldır en acımasız barbarların istilasına karşı direnerek, cennete dönüştü. Artık bu cennetin, Cennet Koyu operasyonel tezgahlarla talana açılacak.

*Bu talan durdurulacak. Yarın; “Mehmet Cengiz’i, Bodrum’da istenmeyen adam.

CENGİZ HOLDİNG VE ORTAĞI CENNET KOY’DA NELER YAPACAK…

Bodrum’da özel yatların ve günübirlik çeşit teknelerinin uğrak noktası olan, ve yarımadada bakir olarak kalan halkın kullanımına açık bir kaç koydan biri olan Cennet Koy’daki projede Cengiz Holding, Bodrum Cennet Koy’a ikinci resmi adımını 10.01.2021 tarihinde yavru şirketi Bodrumbir Turizm Yatırım A.Ş üzerinden “Sahil Düzenleme, Müdafaa Yapıları ve Dolgu Alanı” Projesi’nin ÇED sürecini başlatarak atmıştı.

*40 milyon TL’lik bu Proje, Cennet Burun’da 107/1 parsel olarak bilinen Ulusal Emlak Genel Müdürlüğü’ne ilişkin 19 dönümlük kıyı ve deniz alanında 4 adet mendirek ile 2 adet plaj projesidir.

*Yapımı planlanan mendireklerin üzerlerinde ve plaj alanlarında güneşlenme ve dinlenme niyetiyle kullanılmak üzere bungalov yapıları yer alacak, mendireklerin en uç taraflarına ise iskeleler inşa edilecektir. Bu proje, şirketin birinci etap projesidir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.