Bilim insanları: Maymun çiçeği semptomları evvelki salgınlardan farklı

Türkiye’de de birinci sefer görülen ve bilhassa Avrupa’da süratle yayılması nedeniyle büyük telaşa yol açan maymun çiçeği virüsüyle ilgili İngiltere’de yapılan bir araştırma, hastalığın takibiyle ilgili kaygı verici sonuçlar ortaya koydu.

Dünyada süratle yayılan maymun çiçeği virüsüyle ilgili kaygılar artarken İngiltere’de yapılan bir araştırmada farklı sonuçlar elde edildi.

Londra’da virüsü kapan hastalar üzerinde araştırma yapan bilim insanları, hastaların evvelki maymun çiçeği salgınlarından çok farklı belirtiler gösterdiğini tespit etti. Londra’daki cinsel sıhhat merkezlerinde 54 hasta üzerinde yapılan çalışmada, maymun çiçeği olaylarında evvelki salgınlardan farklı olarak ateş ve halsizliğe fazla rastlanmadığı, ciltte lezyon ve döküntülerinse çok daha fazla görüldüğü belirlendi.

Çalışmaya katılan hastaların birden fazla cinsel yolla bulaşan bir hastalık kaptıklarını düşündüklerini ve maymun çiçeğinden şüphelenmediklerini aktardı.

TEŞHİSİ ZORLAŞTIRIYOR

Bilim insanları, bu durumun süratle yayılan hastalığın tespitini zorlaştırdığı ikazında bulundu. Uzmanlar, hastalığın tespit edilememesinin salgının önlenmesini bir oldukça zorlaştıracağına dikkat çekiyor.

Afrika’da endemik bir hastalık olan lakin son dönemde ABD, Kanada, Avustralya ile birlikte Avrupa ülkelerine yayılarak tasa yaratan maymun çiçeği hastalığının en bilinen belirtileri ortasında ateş, halsizlik, yaygın kas ağrısı, deri döküntüleri ve büyümüş lenf bezleri yer alıyor.

Son datalara nazaran salgının endemik olduğu ülkeler dışında Türkiye dahil 50’den fazla ülkede görülen maymun çiçeği virüsünde onaylanan toplam hadise sayısı 5320’yi aştı. Dünya Sıhhat Örgütü, dün yaptığı açıklamada Avrupa’daki maymun çiçeği olaylarının sayısının son iki haftada üç kat arttığına dikkat çekmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.