Avrupa Kurulu raportörlerinden Seyahat davası açıklaması

Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi’nin Türkiye’ye gönderdiği iki raportör, Seyahat Parkı davasında kararın düzeltilmesi için Türk yargısına yardım etmeye hazır olduklarını belirtti.

Avrupa Kurulu Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) Seyahat Parkı davasında mahpus cezaları verilmesinin akabinde bu hafta Türkiye’ye gönderdiği iki raportör, kararın düzeltilmesi için Türk yargısına yardım etmeye hazır olduklarını söyledi.

BBC Türkçe’nin haberine nazaran Muhafazakar İngiliz siyasetçi John Howell ve toplumsal demokrat Letonyalı siyasetçi Boriss Cilevics, yazılı açıklamalarında bu kararın 2019’daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararını “pervasızca reddettiğini” belirtti.

Yazılı açıklamada şu tabirler yer aldı:

“Son günlerde iki tarafın da yasal argümanlarını dinledik. Mahallî mahkemenin, AİHM tarafından tutuklu yargılama konusu bile olamayacağına hükmettiği delilleri en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet cezası vermek için kullandığı açık bir formda görülüyor. AİHM’in kararının, Osman Kavala’nın tahliye kararının akabinde yine tutuklanmasına yol açan ikinci iddianame için de geçerli olduğuna inanıyoruz.”

Davada Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet; Mücella Yapan, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi, Çiğdem Mater Utku ve Mine Özerden’e ise 18’er yıl mahpus cezası verilmişti.

AKPM’YE RAPOR SUNACAKLAR

AKPM raportörleri, Kavala ve öbür tutukluları ziyaret etmelerine müsaade verilmemesinden hüzün duyduklarını da duyurdu. Raportörler, kararı düzeltmenin Türk yargısının elinde olduğunu söyleyerek “Türk yargısının milletlerarası hukuka uygun bir biçimde, siyasi baskıdan uzak olarak AİHM’in kararına uygun bir tahlil bulma kapasitesi var. Temyiz mahkemelerinin AİHM kararını daha ihtimamlı bir formda yorumlayacağını umuyor ve bunun olması için elimizden gelen her türlü yardıma hazır olduğumuzu bildiriyoruz” açıklamasında bulundu.

İki raportör üç gündür İstanbul ve Ankara’da temaslar ve incelemelerde bulunmuştu. Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesinin akabinde gerçekleşecek temaslar, Avrupa Kurulu Bakanlar Komitesi’nce başlatılan ihlal süreci açısından da kıymet taşıyor. Bu incelemelere ait birinci müşahedelerini 24 Mayıs’ta ilgili komiteye aktaracak olan gözlemciler, daha sonraki periyotta AKPM’ye raporlarını sunacak.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.