Avrupa doğalgaz gereksiniminin sırf çeyreğini depolayabiliyor

“Gas Infrastucture Europe” ve Avrupa Komitesi’nden derlenen bilgilere nazaran Avrupa yılda yaklaşık 400 milyar metreküp doğal gaz tüketiyor.

Tükettiği doğalgazın yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan ithal eden Avrupa, yaşanan güç krizi nedeniyle alternatif tahliller arıyor.

Son olarak 26 Temmuz’da güç arz güvenliğini artırmak gayesiyle bu kış doğalgaz talebini istekli olarak yüzde 15 azaltmak konusunda siyasi bir muahedeye varıldı.

Üye ülkelerin 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri ortasında doğalgaz taleplerini kendi seçecekleri tedbirlerle düşürmesi bekleniyor.

Ülke depolama kapasiteleri ve tüketimleri

Avrupa’da toplam kapasitesi yaklaşık 110 milyar metreküp olan doğalgaz depolarının doluluk oranı, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle tartışılıyor.

AB üyesi ülkelerden 18’inin depolama tesisi bulunuyor. Bunların içinde en fazla doğalgazı yılda 92 milyar metreküple Almanya tüketiyor. Tıpkı vakitte yaklaşık 24 milyar metreküple Avrupa’nın en büyük doğalgaz depolama kapasitesine sahip Almanya’nın depolarının doluluk düzeyi yüzde 66 oranında hesaplanıyor.

Yaklaşık 20 milyar metreküp doğalgaz depolama kapasitesine sahip İtalya’nın tüketimi ise yıllık 71 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor. İtalya’nın doğalgaz depolarının doluluk oranı yüzde 70 olarak dikkati çekiyor.

Ortalama 14 milyar metreküp doğalgaz depolayabilen Hollanda’nın yıllık tüketimi ise 44 milyar metreküp olarak hesaplanıyor. Hollanda’nın depolarındaki doluluk yüzde 62 seviyesinde bulunuyor.

Halihazırda yüzde 75’lik doluluk oranına sahip Fransa ise Avrupa’nın en büyük dördüncü deposuna sahip. Depolama kapasitesi yaklaşık 13 milyar metreküp olan Fransa’nın yıllık tüketimi ortalama 40 milyar metreküp olarak hesaplanıyor.

Yıllık tüketimi 22 milyar metreküp seviyesinde olan Polonya’nın doğalgaz depolama kapasitesi ise yaklaşık 3,6 milyar metreküp. Polonya’nın depolarındaki doluluk oranı yüzde 98 olarak hesaplanıyor.

Savaşın aktörlerinden Ukrayna’nın tüketimi ise yıllık 27 milyar metreküp seviyesinde bulunuyor. Ülkenin 31 milyar metreküp kapasiteli depoları savaş nedeniyle sırf yüzde 22,9 oranında doluluğa sahip.

Kiev, geçen yıl yaklaşık 19,8 milyar metreküp doğalgaz üretti ve tüketimin yaklaşık 5 milyar metreküpünü de depolarından karşıladı. Geriye kalan kısmı ise ithal edildi.

Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 26 Temmuz’da yaptığı açıklamaya nazaran ise iki doğalgaz depolama tesisi olan Türkiye kışa hazırlıklı girecek.

Silivri’de bulunan deponun kapasitesinin artırılması için çalışmaların sürdüğünü belirten Dönmez, “Tuz Gölü depolama tesisimizde 1,2 milyar metreküplük kapasite büsbütün dolu. Silivri’deki depolama tesisimizin de yüzde 82’si dolu. Eylül sonuna kadar tamamı dolmuş olacak. Toplamda yaklaşık 6 milyar metreküplük gaz depolamış olacağız” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.