ABD’de kredi kartı faizleri son 26 yılın en yüksek düzeyinde

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışları ülkedeki kredi kartı faizlerini son 26 yılın en yüksek düzeyine çıkardı. Merkez bankalarının siyaset faizlerini artırması tüketicilerin borçlanma maliyetlerini de artırıyor.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yüksek enflasyonla çaba maksadıyla siyaset faizlerini yükseltmesi ülkede kredi kartı borçları için uygulanan faizleri uçurdu.

Bankrate.com’un datalarına nazaran, ABD’de bu hafta yeni kart teklifleri için yıllık ortalama faiz oranı yüzde 17,96 oldu. Bu oran, Nisan 2019’da belirlenen yüzde 17,87’lik son rekoru geride bıraktı ve Ocak 1996’dan bu yana kaydedilen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti.

FED’İN FAİZ ARTIŞLARI TETİKLEDİ

Kredi kartı faizleri, Fed Lideri Jerome Powell’ın ve merkez bankasının öbür üyelerinin enflasyonu denetim altına almak için federal faizleri daha fazla yükseltmeye hazır olduğu iletisinin akabinde artış gösterdi.

Fed geçtiğimiz yıl yüzde 0-0,25 aralığında olan siyaset faizini yılın başından bu yana kademeli olarak artırarak yüzde 2,25-2,5 aralığına çekmişti. Merkez Bankalarının borç verme oranları bankaların kredi borçlarının ve kredi kartlarının faizlerinde kilit bir rol oynuyor.

Merkez bankaları tarafından yapılan faiz artışının emellerinden biri de borçlanma maliyetlerini artırarak tüketimi kısıtlamak ve bu yolla genel fiyat seviyesindeki artış suratını düşürmek.

Bankrate’in kıdemli sanayi analisti Ted Rossman bahis ile ilgili değerlendirmesinde, “Neredeyse tüm kredi kartları, Fed tarafından belirlenen federal faiz oranından daha yüksek olan birincil faizleri izler. Hasebiyle, Fed’in hareketlerinin kredi kartı sahiplerine direkt tesiri var” dedi.

AMERİKALILARIN KREDİ KARTI BORCU ARTIYOR

Öte yandan New York Fed tarafından datalar Amerika’da yaşayan insanların 2022’nin ikinci çeyreğinde kredi kartı borçlarının arttığını gösterdi.

Verilere nazaran toplam kredi kartı borçları evvelki çeyreğe nazaran 46 milyar dolar arttı. Yıllık borç artışı ise yüzde 13 oldu. Bu artış son 20 yılın en keskin yıllık artışı olarak kayıtlara geçti. New York Fed bilgilerine nazaran Amerikalıların ikinci çeyrek prestijiyle 890 milyar dolardan fazla kredi kartı borcu var.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.