ABD’de Bağımsızlık Günü kutlamaları esnasında akında bulunan şahıs cürmünü itiraf etti

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta 4 Temmuz’da Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış, 7 kişiyi öldürmüş, 39 kişiyi de yaralamıştı. Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli yaptığı açıklamada, Crimo’nun Illinois eyaletinden Wisconsin eyaletine geçmeyi ve Madison kentinde de benzeri bir hücum düzenlemeyi planladığını söz etti.

Covelli, müfettişlerin Crimo’nun Madison’a gittiğine dair bilgilere ulaştığını aktararak, “Madison’da bir kutlamanın gerçekleştiğini gördü ve aracında bulunan ateşli silahı kullanarak öbür bir saldırıyı önemli olarak düşündü. Başlangıçta öteki bir taarruz gerçekleştirmek için Madison’a gitmeyi planladığına dair elimizde bir bilgi yok. Birinci taarruzdan sonra etrafta dolaştığına ve kutlamayı gördüğüne inanıyoruz” dedi.
Crimo, Highland Park’taki akının akabinde saatler sonra aracında yakalanmış ve araçta ikinci bir silah bulunmuştu.

7 defa birinci derece cinayetle suçlandı

Hakim karşısına çıkan Crimo’nun birinci durulmasının akabinde gazetecilere demeç veren Lake County Eyalet Başsavcısı Eric Rinehart, mahkemenin Crimo’nun kefaletsiz biçimde tutuklu tutulacağına karar verdiğini aktararak, Crimo’nun yedi defa birinci derece cinayetten suçlandığını belirtti.
Başsavcı Rinehart, Crimo’nun gözaltına alındıktan sonra polis sorgusunda kalabalığa ateş ettiğini itiraf ettiğini belirterek, “Highland Park Polis Departmanı tarafından sorgulandı, Crimo yaptıklarıyla ilgili detaylara girdi. Yaptıklarını itiraf etti” dedi.

Crimo’ya koşullu tahliyesiz ömür uzunluğu mahpus cezası verilmesi bekleniyor

Başsavcı Rinehart, duruşma öncesi yaptığı açıklamada ise, Illinois’ta idam cezasının uygulanmaması nedeniyle Crimo’nun kurallı tahliye olmaksızın ömür uzunluğu mahpus cezası almasının beklendiğini tabir etmişti. Crimo’nun davasındaki bir sonraki duruşmanın 28 Temmuz olarak belirledi.

Saldırgan bayan kıyafetleri giymişti

Polis tarafından saatler sonra yakalanan Crimo’nun hücumun akabinde kaçarken kalabalığa karışmak için bayan kıyafetleri giydiği söz edilmiş, Crimo’nun kelam konusu saldırıyı birkaç hafta evvelce planladığı aktarılmıştı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.